Coraz młodsze dzieci z województwa świętokrzyskiego sięgają po środki psychoaktywne i alkohol.
Dr Aleksandra Olawska-Szymańska, psychiatra dziecięcy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży mówi o przypadkach, kiedy po narkotyki sięgają już dzieci 12- i 13-letnie.
– Nie jest to tylko marihuana. Niestety na przestrzeni czasu obserwujemy, że dzieci potrafią sięgać po amfetaminę, mefedron, dopalacze i inne bardzo groźne substancje psychoaktywne. To oczywiście skutkuje rozlicznymi problemami zarówno zdrowotnymi, jak i ogólnie w funkcjonowaniu dziecka i jego rodziny – dodała dr Aleksandra Olawska – Szymańska.
Coraz więcej dzieci z naszego regionu sięga także po alkohol. Do spożywania tego trunku choć raz przyznało się 67 proc. osób pomiędzy 14 – 15 rokiem życia, natomiast w grupie wiekowej 17 – 18 lat prawie 89 proc. – przyznaje dr Anna Przenzak, specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy.
– Badanie statystyczne potwierdziło, że 10 proc. dzieci w wieku 14 – 15 lat upiło się alkoholem. Natomiast w tej grupie starszej, czyli 17 – 18 lat aż 15 proc. ankietowanych poinformowało, że sięgało w ciągu miesiąca po alkohol – dodała dr Anna Przenzak.
Osoby niepełnoletnie coraz częściej nadużywają także leków przeciwbólowych i uspokajających, nasennych, które nie zostały im przepisane przez lekarza.
Więcej na temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży od alkoholu i środków psychoaktywnych, będą dyskutować w Kielcach specjaliści w ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki. Spotkanie odbędzie się 20 maja.