Obywatele polscy mogą głosować zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak znaleźć lokal wyborczy, do którego jesteśmy przypisani w dniu wyborów?
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego zaznacza, że można to zrobić na kilka sposobów.
– Pierwszym z nich jest strona PKW – informacje znajdziemy w zakładce dotyczącej wyborów prezydenckich w wyszukiwarce obwodów. Są tam zamieszczone wszystkie siedziby komisji – krajowe i zagraniczne. Możemy to sprawdzić także w urzędzie gminy oraz za pomocą aplikacji m-obywatel. Informacje podawane są także na tablicach i słupach ogłoszeniowych – wymienia.
Jeżeli w czasie wyborów będziemy przebywać poza granicą, bo np. planujemy wakacje, warto dopełnić koniecznych formalności. Zagłosować za granicą można na różne sposoby. Jednym z nich jest złożenie wniosku u właściwego terytorialnie konsula, co należy zrobić najpóźniej dziś, 13 maja. Można to zrobić nie tylko osobiście, lecz także przez internet poprzez usługę e-wybory, a nawet mailowo, przesyłając skan czy fotografię wniosku z własnoręcznym podpisem pod adres poczty elektronicznej właściwego urzędu konsularnego.
Innym rozwiązaniem jest pobranie zaświadczenia do głosowania. Jest ono dobre dla osób, które nie wiedzą do końca, w jakim miejscu będą przebywać w dniu głosowania. Zaświadczenie uprawnia do oddania głosu w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą i na polskim statku. Adam Michcik informuje, że zaświadczenie o prawie do głosowania można pobrać w dowolnym urzędzie gminy do czwartku,15 maja.
– Otrzymamy takie zaświadczenie od ręki. Będą to dwa dokumenty – na pierwszą i drugą turę wyborów. Pamiętajmy, aby w lokalu przekazać komisji właściwe zaświadczenie. Musimy je chronić, bo w przypadku gdy je zgubimy czy ktoś nam ukradnie, to kolejnego nie otrzymamy i nie zagłosujemy nawet w swoim macierzystym obwodzie – zaznacza.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 18 maja.