Kliniczny Oddział Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach znalazł się w pierwszej piątce w ogólnopolskim plebiscycie „Oddział Przyjazny Kangurowaniu”. Zdecydowały o tym głosy rodziców wcześniaków.
Ideą przedsięwzięcia organizowanego przez Fundację MatkoweLove jest wyróżnienie pięciu oddziałów neonatologicznych w szpitalach o trzecim i drugim stopniu referencyjności, które wyróżniają się wysokimi standardami w zakresie opieki neonatologicznej i działają na rzecz włączenia kangurowania, jako formy terapii małego pacjenta.
Dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podkreśla, że kangurowanie, czyli przytulanie i dotykanie dziecka ma moc dziesięciokrotnie większą niż działania werbalne.
– Kangurowanie jest szczególnie ważne u noworodka. Ten pierwszy dzień, pierwsze minuty po urodzeniu są dla niego gwałtowną zmianą środowiska. Dziecko, które wewnątrzmacicznie przebywa w środowisku, gdzie jest ciepło, cicho, ciemno, słyszy regularny rytm bicia serca mamy, nagle znajduje się w środowisku, w którym my żyjemy, gdzie jest zimno, jest bardzo dużo światła, działają siły grawitacyjne – mówi dr Grażyna Pazera.
Przejście z jednego środowiska do drugiego powoduje u dziecka ogromny stres i wyrzut bardzo dużej ilości hormonów. Przytulanie stabilizuje ciało organizmu dziecka. Kangurowanie jest korzystne także dla matki.
– Rozwija się macierzyństwo, zacieśniają się więzi pomiędzy matką i jej dzieckiem, zmniejsza się także stres, czasami też objawy depresji u mamy. Ponadto, poprawia się produkcja pokarmu dla dziecka. Dlatego przywiązujemy bardzo dużą wagę do procesu i chcemy, by każde dziecko na każdym etapie życia było przytulane – wyjaśnia Grażyna Pazera.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, kangurowanie przynosi wymierne korzyści pacjentom oddziałów neonatologicznych: obniża śmiertelność na oddziale intensywnej opieki noworodkowej o prawie 40 proc, redukuje ryzyko poważnych infekcji, w tym sepsy o 65 proc, zmniejsza problemy z termoregulacją o 72 proc, a także redukuje ból i stres noworodka, zmniejsza ryzyko zespołu stresu pourazowego i traumy wczesnodziecięcej powstałej w wyniku doświadczeń z oddziału intensywnej opieki neonatologicznej.
15 maja obchodzimy Światowy Dzień Kangurowania.