Warto dokładnie przemyśleć swój wybór, bo naszego głosu nie można w żaden sposób poprawić – podkreśla Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego i podpowiada, jak właściwie oddać głos w nadchodzących wyborach prezydenckich.
Wyborca w dniu głosowania otrzyma kartę do głosowania, na której znajdą się nazwiska 13 kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta Polski. Adam Michcik podpowiada, jak właściwie zakreślić kartę.
– Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów przez postawienie w kratce z lewej strony obok nazwiska znaku „x”. Jeżeli znak pojawi się przy więcej niż jednym kandydacie albo nie zostanie postawiony przy żadnym z nich, taki głos nie będzie ważny – podkreśla.
Jeśli chodzi o kwestie techniczne – karta do głosowania jest koloru białego i ma format A4 ze ściętym prawym górnym rogiem. Nazwiska i imiona kandydatów umieszczone są w kolejności alfabetycznej. W dolnej części karty do głosowania umieszczona jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Po prawej stronie z kolei drukuje się odcisk pieczęci PKW, jest też miejsce na pieczęć obwodowej komisji wyborczej – karty są znakowane przed rozpoczęciem głosowania.
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze specjalnej nakładki do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. W takie powinny być wyposażone wszystkie lokale wyborcze.
Adam Michcik przypomina, że przed wydaniem karty do głosowania komisja obowiązkowo sprawdza tożsamość wyborcy.
– Może on oprócz dowodu osobistego okazać komisji dowolny dokument ze zdjęciem: paszport, prawo jazdy, legitymację studencką, w tym również dokument, który utracił ważność. Komisja może potwierdzić tożsamość za pomocą aplikacji m-obywatel – zaznacza.
Dopóki wyborca nie potwierdzi własnoręcznym podpisem odbioru karty do głosowania, komisja jej nie wyda. Niezależnie od przyczyn komisja nie wyda też drugiej karty.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja.