20 lat istnienia obchodzi w tym roku Stowarzyszenie J-elita. Zrzesza ono osoby, które cierpią na nieswoiste choroby zapalne jelit oraz ich opiekunów.
Beata Gładysiewicz, gastroenterolog, specjalista chorób dziecięcych ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach i prezes świętokrzyskiej „J-elity” informuje, że wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego – Crohna, z którymi zmagają się pacjenci to choroby przewlekłe.
– Przyczyny tych chorób są nieznane. Najczęściej dolegliwości występują u osób predysponowanych do tego genetycznie. Muszą też zadziałać jakieś inne czynniki środowiskowe, które doprowadzają do uruchomienia niekontrolowanej, przewlekłej reakcji zapalnej w błonie śluzowej przewodu pokarmowego – mówi dr Beata Gładysiewicz.
Wystąpieniu objawów może sprzyjać m.in. nieodpowiednia dieta, stres, jak również zaburzenia mikrobioty jelitowej. Beata Gładysiewicz mówi, że objawy nieswoistych chorób zapalnych jelit są bardzo uciążliwe.
– Objawy tych chorób mogą być różne. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, to bóle brzucha, biegunki, głównie z domieszką krwi i chudnięcie. Może pojawić się też ogólne złe samopoczucie, osłabienie. Natomiast jeżeli chodzi o chorobę Leśniowskiego – Crohna, to może ona dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego – wyjaśnia dr Beata Gładysiewicz.
Centralne obchody 20 rocznicy Stowarzyszenie J-elita odbędą się w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej w Warszawie. Początek o godz. 13. Wstęp jest bezpłatny.
Światowy Dzień Chorych na Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit obchodzony jest 19 maja. Tego dnia, w geście solidarności z chorymi na nieswoiste choroby zapalne jelit, budynki Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii oraz naszej rozgłośni podświetlone zostaną na fioletowo.