Niesprzyjająca aura sprawiła, że finałowy konkurs 49. Buskich Spotkań z Folklorem odbywa się w tym roku w sali Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.
Kuracjuszy, zazwyczaj oklaskujących ludowych artystów w Parku Zdrojowym, jest znacznie mniej na widowni, ale dzięki temu wykonawcy mogą w komfortowych warunkach wysłuchać konkurujących z nimi zespołów czy solistów.
– Uczestnicy konkursu finałowego tegorocznych Buskich Spotkań z Folklorem zostali wyłonieni w trakcie eliminacji rejonowych przeprowadzonych przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, głównego organizatora imprezy. Odbyły się one w Opatowie, Jędrzejowie i Ciekotach. Stanęło do nich półtora tysiąca wykonawców – poinformował Michał Stachurski z kieleckiego WDK, koordynator konkursu.
Buskie Spotkania z Folklorem to dla świętokrzyskich artystów ludowych wyjątkowe wydarzenie, dające możliwość prezentacji ich dokonań, będące także wyrazem kultywowania rodzimych tradycji. Dzięki twórcom nawiązującym i czerpiącym z kultury polskiej wsi, muzyka, teksty i tańce ludowe nie odejdą w niepamięć. Sukowianki znad Lubrzanki, które trafiły do finału po przesłuchaniach w Ciekotach przyznają, że ludowe śpiewanie sprawia im ogromna przyjemność,
Ludowi artyści rywalizują m.in. o prestiżową nagrodę Radia Kielce: Grand Prix konkursu, przyznawaną najlepszej kapeli. Ta nagroda, ustanowiona w 1984 roku, nosi imię Piotra Gana – współpracownika naszej Rozgłośni w latach 1960 – 83, z wielkim oddaniem gromadzącego dokonywane w terenie nagrania tradycyjnej muzyki ludowej. Fonoteka Radia Kielce zawiera blisko 3 tysiące dawnych nagrań zrealizowanych pod redakcją Piotra Gana.
Konkursowe występy 49. Buskich Spotkań z Folklorem odbywają się w sobotę i niedzielę (17-18 maja) od godziny 11.00. Radio Kielce jest jednym z patronów medialnych konkursu.