Niedziela (18 maja) to druga część finałowego konkursu 49. Buskich Spotkań z Folklorem, który, ze względu na kapryśną aurę, odbywa się w sali Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.
Na scenie prezentują się kapele ludowe, zespoły śpiewacze wykonujące pieśni a capella, zespoły pieśni i tańca, a także soliści – śpiewacy, śpiewaczki i instrumentaliści. Wszyscy zostali wyłonieni podczas wcześniejszych eliminacji w Opatowie, Jędrzejowie i Ciekotach.
Występy ocenia Rada Artystyczna, w której zasiadają muzycy, etnomuzykolodzy oraz specjaliści od tańców ludowych, strojów i gwary.
– Od wielu lat uczestniczę w Buskich Spotkaniach z Folklorem jako jurorka i bardzo się cieszę, że mogę brać w nich udział – mówi etnografka Janina Skotnicka. – Poza ogólnymi kryteriami zwracam również uwagę na poruszanie się na scenie, wygląd grupy, używaną gwarę oraz strój – dziś już tylko sceniczny, ale wciąż niezwykle ubarwiający występy.
Etno-choreograf Marta Lewandowska-Gągolewicz podkreśla znaczenie zgodności repertuaru z tradycją danego regionu:
– Dla mnie istotne są kroki, figury, zachowanie się w parze i na scenie. Cieszy mnie, że z roku na rok wśród uczestników jest coraz więcej młodych ludzi. To daje nadzieję, że kultura ludowa przetrwa – podkreśla.
Z kolei dr Marek Kawiorski, muzykolog z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, mówi o szerokim zakresie oceny artystycznej:
– Bierzemy pod uwagę dobór repertuaru, prezentację sceniczną, gwarę, stroje, postawę sceniczną i ogólny wyraz artystyczny. Nasz folklor jest bogaty i różnorodny, a artyści sięgają po rzadziej wykonywane utwory, co szczególnie doceniamy. To ogromna przyjemność słuchać i oglądać te występy – również w wykonaniu młodego pokolenia – dodaje.
Główną nagrodą Buskich Spotkań z Folklorem jest Grand Prix im. Piotra Gana, przyznawane najlepszej kapeli ludowej, ufundowane przez Radio Kielce. Oprócz tego wręczane są nagrody im. Haliny Szelestowej – dla najlepszego śpiewaka, śpiewaczki lub zespołu śpiewaczego – oraz im. Feliksa Korbana dla najlepszego akordeonisty.
Laureatów największego w regionie konkursu muzyki ludowej poznamy 24 maja.