W aktywa kryptowalutowe zainwestowało przeszło 18 proc. Polaków – wynika z raportu UCE Research i Ari10. Najczęściej kryptowaluty kupują młodzi mieszkańcy największych miast, pracujący w pełnym wymiarze godziny, zarabiający od 7 do 9 tys. zł netto miesięcznie.
Jak wynika z najnowszego raportu UCE Research i Ari10, 18,4 proc. badanych przyznało, że inwestuje w krypotowaluty, a 81,6 proc. zadeklarowało, że tego nie robi.
W ocenie Mateusza Kary z internetowego kantoru kryptowalut Ari10, 18,4-procentowy odsetek Polaków, którzy zainwestowali w kryptoaktywa należy uznać za wysoki.
– Tego typu aktywa nadal uchodzą za nowe na tle rynków złota czy akcji. Barierą dla wielu osób, szczególnie starszych, jest czarny PR wymierzony w kryptowaluty. Niektórzy kojarzą waluty cyfrowe z przestępczością i obawiają się kradzieży – zauważył ekspert.
Izabela Mazur z Ari10 zauważył, że branża ma przed sobą sporo wyzwań, aby zdobyć zaufanie większej części Polaków.
– Moim zdaniem, szczególnie ważne będzie wprowadzenie w Polsce funduszy ETF BTC czy ETH (notowanych na giełdzie funduszy inwestycyjnych odzwierciedlających wartości dwóch głównych krypotowalut: Bitcoina i Ethereum – PAP). Sprawi to, że lokowanie kapitału w kryptowaluty będzie tak samo proste, jak inwestycja w akcje – zauważyła ekspertka. Dodała, że konieczne jest jednak odpowiednie wyedukowanie zainteresowanych dotyczące nie tylko potencjalnych szans, ale przede wszystkim zagrożeń, jakie wiążą się z takimi inwestycjami.
Autorzy raportu przewidują, że zainteresowanie kryptowalutami będzie rosło. Wynika to – w ich opinii – z historycznych danych dotyczących czasu, jakiego wymaga przyjęcie się na rynku nowych technologii i aktywów.
– Polacy inwestują w kryptowaluty z wielu powodów i nie zawsze jest to już czysta chęć zarobku. Chodzi też o zachowanie siły nabywczej. W warunkach wysokiej inflacji, konsumenci interesują się inwestowaniem w kryptowaluty, bo zauważają stały i nierzadko przyspieszający spadek wartości tradycyjnych walut – dodał Mateusz Kara.
Z raportu wynika, że inwestycji kryptowalutowych najczęściej dokonują osoby w wieku 25-34 lat – 28,4 proc. w tej grupie wiekowej. Biorąc zaś pod uwagę kryterium dochodowe, najwięcej inwestorów jest w grupie zarabiających od 7000 do 8999 zł netto – 31,2 proc. Kryptowaluty kupują też najczęściej mieszkańcy największych powyżej 500 tys. ludności – 20,8 proc.
– Od dawna w kryptowaluty najchętniej inwestują młodsze osoby, które zazwyczaj lepiej rozumieją nowe technologie i mają większą skłonność do ryzyka. Starsi Polacy szukają na ogół fizycznych aktywów, które wydają im się bezpieczniejsze – wskazała Izabela Mazur.
Respondenci zostali w badaniu podzieleni na 8 grup. Inwestowanie w kryptowaluty najczęściej deklarowali ankietowani pracujący w pełnym wymiarze godzin – 23,9 proc. Na drugim miejscu w zestawieniu uplasowali się badani przebywający na urlopie rodzicielskim lub wychowawczym – 22,2 proc., a na trzecim renciści – 18,9 proc.
Raport pt. „Jak Polacy inwestują w kryptowaluty? Edycja 2025” został przygotowany na podstawie badania opinii publicznej na próbie 1032 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.