Osoby, które chciałyby uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania na II turę wyborów prezydenckich, mogą zrobić to od poniedziałku do 29 maja. Ci, którzy wystąpili o takie zaświadczenie przed I turą, otrzymali dwa dokumenty, wydano więc im już zaświadczenie na głosowanie 1 czerwca.
Wyborca, który w II turze wyborów chciałby głosować gdzie indziej niż w pierwszej, może teraz wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie głosowania. Umożliwia ono głosowanie w dowolnej komisji obwodowej w kraju i zagranicą.
Wnioski można składać po uruchomieniu drugiej tury wyborów – czyli po podliczeniu głosów i ogłoszeniu wyników pierwszej, co nastąpiło w poniedziałek rano. Osoby, które chciałyby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowanie na II turę, mają czas na złożenie wniosku w dowolnym urzędzie gminy do 29 maja.
Wniosek składa się w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Zaświadczenie wyborca odbiera „od ręki” – osobiście albo przez pisemnie upoważnioną do tego osobę. W tym drugim wypadku wnioskujący musi sporządzić wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie.
Jeśli w niedzielę ktoś głosował w swoim obwodzie w kraju, ale podczas II tury wyborów będzie za granicą i chce głosować, może złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u właściwego terytorialnie konsula – informacje na ten temat są na stronie ewybory.msz.gov.pl. Może też pobrać w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenia o prawie do głosowania.
Zaświadczenie trzeba będzie przedstawić w obwodowej komisji wyborczej, która dopisując nazwisko wyborcy w rubryce „Uwagi”, umieści adnotację „Zaświadczenie 01.06” albo „Z 01.06”. W wytycznych PKW dla komisji obwodowych zaznaczono, że „komisja szczególnie starannie sprawdza, czy przedstawiane przez wyborców zaświadczenia o prawie do głosowania dotyczą ponownego głosowania”.
Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że uzyskane zaświadczenie otrzymuje się tylko raz, ważne więc, by go nie utracić. W przypadku zgubienia, zniszczenia czy kradzieży zaświadczenia wyborca nie będzie mógł zagłosować, nawet jeśli będzie chciał to w miejscu, w którym mieszka, bowiem zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty. PKW przypominała również, że nieprawdziwe są informacje dotyczące rzekomych możliwości uzyskania przez wyborcę więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania tak na pierwsze głosowanie, jak i na ponowne głosowanie.
PKW zaznaczyła też, że obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek zwrócić szczególną uwagę, czy wyborca przedstawia oryginał zaświadczenia, czyli czy ma ono hologram z nadrukiem „PRP 2025”, którym są te zaświadczenia zabezpieczone. Ewidencja wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania prowadzona jest w Centralnym Rejestrze Wyborców; ponadto każda gmina ma obowiązek rozliczenia się ze wszystkich otrzymanych hologramów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym podrabianie dokumentu, przerabianie go i używanie takiego dokumentu jako autentycznego jest przestępstwem przeciwko wyborom.
Oficjalne wyniki niedzielnego głosowania PKW podała w poniedziałek rano. Do II tury wyborów prezydenckich przeszedł kandydat KO Rafał Trzaskowski, który w I turze uzyskał 31,36 proc. głosów, oraz popierany przez PiS Karol Nawrocki, który zdobył 29,54 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 67,31 proc.