Na koneckim rynku pojawił się Escape Truck – interaktywna ciężarówka edukacyjna, dzięki której młodzież poznaje problem handlu ludźmi. Uczestnicy, rozwiązując zagadki, poznają dramatyczne historie osób zmuszanych do prostytucji, żebractwa czy niewolniczej pracy.
Escape Truck to 19-metrowy pojazd, w którym zaaranżowano trzy pomieszczenia. W pierwszym uczestnicy słuchają autentycznej historii ofiary handlu ludźmi. Na jej podstawie muszą odnaleźć ukryte kody, aby przejść dalej. Choć forma przypomina grę, najważniejszy cel to edukacja.
– Nie spodziewałam się, że warunki są tak straszne. Szokujące doznania. Poznaliśmy historię dziewczyny, która nie miała przyjaciół, a w domu nie doznała miłości. Ona znajomych poznała w Internecie i ich wspólny wyjazd okazał się pułapką, została sprzedana, przetrzymywana w skrajnie złych warunkach -relacjonuje licealistka Alicja.
– Niezapomniane wrażenia. Ciekawe zagadki, trzeba było szukać kodów na przedmiotach i zdjęciach. Mocne przeżycie – dodaje Wiktoria.
W wydarzeniu uczestniczyła młodzież ze wszystkich szkół ponadpodstawowych z Końskich. Escape Truck odwiedzili również nauczyciele. Zdaniem Agnieszki Woźniak, nauczycielki z II L.O. w Końskich, projekt przełamuje tabu.
– Tematyka jest trudna, ale bardzo aktualna. O handlu ludźmi mówi się niewiele, a przecież dzieje się tuż obok nas. To niezwykle ważny temat. Uważam, że także rodzice powinni zobaczyć tę wystawę i rozmawiać z dziećmi. Im więcej młodych osób przejdzie tę nietypową edukację przez zabawę, tym większa szansa, że ktoś uniknie niebezpieczeństwa – podkreśla.
Marta Przygodzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich, zaznacza, że przedstawiane historie są prawdziwe. W ciężarówce odczuwalna jest również stęchlizna i duszność – warunki, w jakich często przebywają ofiary handlu ludźmi.
Komendant powiatowy Mariusz Przyborowski zwrócił uwagę, że najbardziej narażone na ten proceder są młode, niedoświadczone osoby poszukujące lepszego życia i ufające nieznajomym.
– Handel ludźmi to globalne przestępstwo. Pod względem dochodów zajmuje trzecie miejsce wśród nielegalnych działalności – po handlu bronią i narkotykami. Polska jest obecnie zarówno krajem pochodzenia, tranzytowym, jak i docelowym dla ofiar. Dzisiejszy projekt ma na celu zwiększanie świadomości o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi – wyjaśnia.
Z interaktywnej gry mogą skorzystać osoby powyżej 16. roku życia. Escape Truck będzie dostępny w środę (21 maja) do godziny 17:00.
Partnerami wydarzenia są: Fundacja Reshape, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Policja Królestwa Niderlandów, Uniwersytet Wrocławski, Polska Policja, Straż Graniczna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, IOM (Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji).