Jaka powinna być rola miejskiego konserwatora zabytków, a także które budynki na terenie Kielc należy wpisać na listę kieleckich Dóbr Kultury Współczesnej? O tym będzie można porozmawiać podczas otwartej debaty, która odbędzie się w czwartek, 22 maja, w poczytalni na dVoRcu w Kielcach.
Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Kieleckie zabytki i niezabytki – program opieki nad zabytkami i dobra kultury współczesnej”. Marcin Kamiński, przewodniczący Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Architektów w Kielcach oraz jeden z organizatorów podkreśla, że głównym celem debaty będzie opracowanie wstępnej listy obiektów, które mają szczególne walory historyczno-architektoniczne.
– Oficjalnie nie są to zabytki, ale obiekty wartościowe, zasługujące na otoczenie większą ochroną, zarówno pod względem świadomości, jak i sposobu dbania o nie – podkreśla.
Marcin Kamiński wskazuje, że mowa tu przede wszystkim o budynkach, które powstały po II wojnie światowej, czyli o powojennej architekturze modernistycznej. Była często zaniedbywana lub usuwana z przestrzeni publicznej z uwagi na skojarzenia z ustrojem komunistycznym.
– Mimo, że przepisy prawa pozwalają samorządom na tworzenie takich list, to w Kielcach podobnego dokumentu nie ma. W związku z reformą planowania przestrzennego w zasadzie pojawia się konieczność stworzenia takiej listy. W naszym mieście nie brakuje budynków zasługujących na miano Dóbr Kultury Współczesnej. Jest także sporo obiektów, które mogłyby być świadkami historii, ale zostały wyburzone lub przekształcone w taki sposób, że utraciły swoje walory architektoniczne – tłumaczy.
Marcin Kamiński ocenia, że architektura nie jest polityczna.
– Dlatego chcielibyśmy nieco to podejście odczarować. Dobrym przykładem bezmyślnej modernizacji jest np. budynek urzędu wojewódzkiego, który mimo dwukrotnej przebudowy, utracił swoje charakterystyczne elementy. To także równie intersujący dworzec kolejowy. W tym przypadku przebudowa odebrała mu wyjątkowe cechy. Wśród przykładów można także wspomnieć Birutę, która współcześnie jest marketem spożywczym – wyjaśnia.
Debata zostanie podzielona na dwie części. W pierwszej pojawią się referaty. Wygłoszą je: wojewódzki konserwator zabytków, przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury, Politechniki Świętokrzyskiej oraz środowiska kieleckich architektów. W drugiej części odbędzie się dyskusja, w trakcie której podjęta zostanie próba opracowania listy kieleckich Dóbr Kultury Współczesnej.
Spotkanie w poczytalni na kieleckim dworcu autobusowym rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 17.00.