61 badań klinicznych prowadzonych jest obecnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Ich celem jest odkrycie lub potwierdzenie farmakologicznych skutków działania badanych produktów leczniczych.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że badania kliniczne są nadzieją i pomocą dla wielu pacjentów, którzy są poza możliwościami standardowego leczenia.
– Badanie kliniczne jest bardzo żmudną, precyzyjną i ściśle kontrolowaną pracą dzięki której nasi pacjenci mogą otrzymać najnowsze leki, które za chwilę wejdą do praktyki klinicznej. W tej chwili prowadzimy 61 badań klinicznych w hematologii, ginekologii, w raku płuca, czy endokrynologii. Cieszymy się, że tych badań jest dużo, ponieważ mamy co zaoferować naszym pacjentom – przyznał prof. Stanisław Góźdź.

Dr n.med. Barbara Sosnowska–Pasiarska, kierownik Zakładu Kardioonkologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że pacjent zanim zostanie poddany badaniu klinicznemu musi przejść szereg bardzo szczegółowych procedur.
– Badacz główny koncentruje się całkowicie na pacjencie. Bardzo szczegółowo analizuje jego przeszłość kliniczną po to, by wprowadzając pacjenta do tego badania mieć pełny obraz zdrowia pacjenta. Pacjent ma wykonany szereg badań zarówno obrazowych, jak i laboratoryjnych. Co ważne, bardzo często ma wsparcie psychologiczne, którego jak wiemy na co dzień w naszej ogólnej opiece niestety brakuje – dodała dr Barbara Sosnowska–Pasiarska.
O znaczeniu badań klinicznych w walce z chorobami nowotworowymi rozmawiali w piątek (23 maja) specjaliści w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
W piątek (23 maja) przypada Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych.