Ma jednoczyć środowisko osób niepełnosprawnych oraz upamiętnić wizytę Jana Pawła II na ziemi świętokrzyskiej. We wtorek, 3 czerwca, na lotnisku w Masłowie odbędzie się XVIII Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych.
– To pomnik złożony z osób żywych, który przypomina o wizycie Ojca Świętego. Co roku spotykamy się w Masłowie, by przynieść radość i okazać dobroć osobom chorym i cierpiącym – mówi biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Marian Florczyk. pomysłodawca wydarzenia.
– Te osoby były szczególnie bliskie sercu Jana Pawła II i podczas każdej jego audiencji środowej uczestniczyli niepełnosprawni. Robimy to nie ze względu na nas, ale dla tych dzieci, bo właśnie tak określamy wszystkie osoby niepełnosprawne ze względu na naszą relację serca wobec nich. Nasza relacja serca jest relacją miłości. Chcemy ich po prostu ukochać, tak jak matka czy ojciec kochają swoje dziecko. Z takim podejściem chcemy iść do tych dzieci – podkreśla.
Od początku w organizację wydarzenia włączyła się gmina Masłów. Jak mówi wójt Tomasz Lato, msza na lotnisku to duże wyzwanie organizacyjne.
– Przewidujemy, że oprócz około 350 osób z niepełnosprawnościami, które przyjadą do nas z różnych ośrodków będzie także około 150-200 osób, które uczestniczą w tym spotkaniu z dobrej woli. Robimy wszystko, by to wydarzenie przebiegało w jak najlepszej atmosferze, dlatego współpracujemy z różnymi podmiotami – zaznacza.
Tomasz Lato dodaje, że każdy podczas spotkania znajdzie to, czego szuka, co jest sensem tego wydarzenia.
– Po pierwsze jest to zauważenie osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i „podanie” im ręki. Po drugie jest to akt modlitwy, który dla wielu z nich jest źródłem nadziei i otwarciem na realizację ich pasji, a czasem po prostu możliwością życia – zauważa.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.30 złożeniem kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II w Masłowie. Następnie o godzinie 11.00 na płycie lotniska rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka.
Po nabożeństwie zaplanowano część artystyczną, w której przygotowanie włączył się Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Dyrektor tej instytucji, Magdalena Fogiel-Litwinek zapowiada, że w gronie artystów będzie również zespół „Uśmiech”, składający się z niepełnosprawnych, na co dzień działający w WDK.
– Chciałabym podkreślić, że jesteśmy jedyną instytucją kultury w województwie, która w tak intensywny sposób wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Zespół „Uśmiech” skupia przede wszystkim osoby z zespołem Downa, ale prowadzimy również wiele innych kompleksowych zajęć dla różnych grup z niepełnosprawnościami. Wspieranie tych osób to jedna z naszych misji. Dlatego inicjatywa księdza biskupa Florczyka jest dla WDK bardzo ważna, ponieważ wpisuje się w profil naszej działalności – podkreśla.
Organizatorami spotkania są Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Gmina Masłów. Przedsięwzięcie wspiera wiele instytucji, m.in. Caritas Diecezji Kieleckiej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego.