W piątek (13 czerwca) rozpoczynają się uroczystości wykusowe. Upamiętniona zostanie działalność Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt. W tym roku wydarzenie będzie trwało cztery dni.
Spotkanie odbywa się w weekend najbliższy rocznicy śmierci Jana Piwnika „Ponurego”, która przypada 16 czerwca. W piątek (13 czerwca) początek wydarzenia. O godz. 17.00, przy Ławeczce Halnego w Starachowicach, tradycyjny już koncert pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży, w hołdzie żołnierzom „Ponurego” i „Nurta”.
Jak podkreśla prezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt Rafał Obarzanek, partyzanci właśnie harcerzom, młodzieży, przekazali zadanie dbania o polanę na Wykusie i podtrzymywania pamięci o działalności żołnierzy Armii Krajowej.
– Początkowo środowisko tworzyli żołnierze służący pod komendą obu dowódców, oni doprowadzili do postawienia w 1957 roku kapliczki na Wykusie. Z czasem ich działalność przejęli harcerze i środowiska kombatanckie – zaznacza.
W sobotę (14 czerwca) główna część uroczystości na polanie Wykus. O godz. 16.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się msza święta w intencji majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i jego żołnierzy. Podczas uroczystości wręczone zostaną też, jak co roku, Policyjne Honorowe Odznaki Zasługi im. „Ponurego” i odbędzie się Apel Pamięci. Wcześniej, bo o godz. 12.00 rozpocznie się historyczno-przyrodnicza wędrówka na Kamień Michniowski „Partyzanckie szlaki”.
Niedzielne uroczystości (15 czerwca) rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w intencji płk. Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzy w klasztorze oo. cystersów w Wąchocku, a następnie przeniosą przed pomnik „Ponurego” na wąchockim rynku, gdzie odbędzie się uroczysta defilada i Apel Pamięci.
Ostatnim dniem wydarzenia będzie poniedziałek (16 czerwca). W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbędzie się panel dyskusyjny pod tytułem „Jan Piwnik „Ponury” i jego żołnierze. Fenomen Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury””.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
13 CZERWCA (PIĄTEK) – STARACHOWICE
- 17.00 Wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach
14 CZERWCA (SOBOTA) – MICHNIÓW, WYKUS
- 12.00 „Historyczno-przyrodnicza wędrówka na Kamień Michniowski – „Partyzanckie szlaki” – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
- 13.30 Odjazd autobusu na Wykus z parkingu przy alei Armii Krajowej / na wprost „Falowca” – Starachowice
- 14.00 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku – odjazd autobusu na Wykus
- 15.15 Zebranie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych przy wejściu na Polanę Wykusową
- 15.30 Wprowadzenie sztandarów na Polanę Wykusową
- 15.40 Koncert patriotyczny
- 16.00 Podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych; polowa msza święta w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy; wręczenie Honorowych Policyjnych Odznak Zasługi im. „Ponurego”; apel poległych i złożenie kwiatów
- 20.00 Koncert patriotyczny w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku
15 CZERWCA (NIEDZIELA) – WĄCHOCK
- 10.15 Zebranie pocztów sztandarowych – Opactwo Cysterskie
- 10.30 Msza święta w intencji płk. „Ponurego” i Jego Żołnierzy
- 11.30 Defilada pod pomnikiem płk. „Ponurego” w Wąchocku; Apel Poległych; złożenie wiązanek; defilada pocztów sztandarowych; defilada pododdziałów wojskowych i grup zorganizowanych
16 CZERWCA (PONIEDZIAŁEK) – MICHNIÓW
- 11.00 Jan Piwnik „Ponury” i jego żołnierze. Fenomen Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – panel dyskusyjny. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.