Jakie są podstawowe zasady ruchu na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce? Jakie są dopuszczalne prędkości na drogach? W jakich sytuacjach można korzystać z pasa awaryjnego?
Prawo o ruchu drogowym określa limity prędkości w zależności od typu drogi i rodzaju pojazdu. Dla motocykli, samochodów osobowych oraz dostawczych o masie całkowitej do 3,5 t to odpowiednio:
- do 140 km/h – na autostradzie
- do 120 km/h – na dwujezdniowej drodze ekspresowej
- do 100 km/h – na jednojezdniowej drodze ekspresowej
Dla pozostałych pojazdów (powyżej 3,5 t):
- do 80 km/h – na autostradzie i drodze ekspresowej
Dla autobusów spełniających dodatkowe warunki techniczne określone w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia dozwolona prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi natomiast do 100 km/h.
Warto pamiętać, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku, na wszystkich pasach ruchu. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek – dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również do natężenia ruchu. Niezależnie jaki limit prędkości obowiązuje na danym odcinku, kierowca musi jechać z prędkością zapewniającą właściwe panowanie nad pojazdem.
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym
- hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia
- utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu
Pas awaryjny
Na drodze szybkiego ruchu, autostradzie lub drodze ekspresowej, zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady: awaria pojazdu, zatrzymanie przez policję lub inną służbę do tego uprawnioną oraz sytuacja awaryjna na drodze, np. wypadek.
W przypadku, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej zepsuje się nam samochód należy włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę odblaskową i wystawić trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu.
O ile to możliwe samochód należy zatrzymać na pasie awaryjnym, a jeżeli nie jest to możliwe ustawić trójkąt ostrzegawczy i oddalić się od pojazdu. Następnie trzeba wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112, numer Infolinii drogowej GDDKiA 19 111 lub udając się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadamiając o zajściu dyżurnego w Centrum Zarządzania Ruchem.
Na pomoc należy czekać po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym. Jeśli wzdłuż jezdni są ekrany przeciwhałasowe należy natomiast skorzystać z wyjścia ewakuacyjnego.