W każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy. Różne są także sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, limity prędkości czy też wysokość mandatów. Udając się autem w zagraniczną podróż warto więc zapoznać się z zasadami panującymi w kraju, po którym planujemy podróżować.
Jeżeli chcemy wybrać się do Turcji nie musimy posiadać paszportu pod warunkiem, że nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. Wystarczy dowód osobisty, który musi być ważny przez cały czas wycieczki. Przy przekroczeniu granicy osoba wjeżdżająca może zostać poproszona o okazanie posiadania wystarczającej ilości pieniędzy na czas pobytu w Turcji.
Jazda po drogach tego kraju do najłatwiejszych nie należy. Turcy jeżdżą dość brawurowo i – mówiąc delikatnie – często elastycznie podchodzą do przepisów ruchu drogowego. Linie oddzielające pasy ruchu są raczej ignorowane. Wielu kierowców będzie jechać środkiem dwupasmowej drogi, zmieniać pasy bez używania kierunkowskazów lub zmieniać pasy podczas skręcania. Drogi na wschodzie Turcji to najczęściej nieutwardzone szerokie ścieżki. Na popularnych trasach turystycznych należy liczyć się z częstymi kontrolami radarowymi.
Mandaty w Turcji są kosztowne
Warto jechać zgodnie z przepisami, gdyż przekraczanie dozwolonej prędkości jest karane wysokimi mandatami w przeliczeniu nawet do 150 euro. Policjanci najczęściej nie znają języków obcych i dlatego przy próbach ewentualnych negocjacji należy spodziewać się problemów.
Zaleca się, aby po pozostawieniu samochodu bez nadzoru przez dłuższy czas sprawdzić przed odjazdem, czy nie ma na nim śladów ingerencji. Zdarzają się bowiem przypadki podrzucania do samochodu narkotyków, a właściciel pojazdu przewodzi je bez swojej wiedzy i zgody narażając się na ogromne niebezpieczeństwo.
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi pół promila. Jego przekroczenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Mandat może wynieść w przeliczeniu nawet do 200 euro, ale to nic w porównaniu z karą za prowadzenie auta pod wpływem narkotyków. Tu grzywna może sięgnąć nawet 750 euro. Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, średnia prędkość na trasie wynosi około 80 km na godzinę. Limit dla samochodów osobowych na autostradach to 120 km na godzinę, a na drogach ekspresowych 110.
Obowiązkowe wyposażenie auta
Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu w Turcji należą gaśnica, koło zapasowe, apteczka pierwszej pomocy i dwa trójkąty ostrzegawcze. W przypadku awarii jeden ustawiamy z przodu, a drugi z tyłu pojazdu. Dzieci do 150 cm wzrostu i 36 kg wagi muszą podróżować z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu. Dzieci do lat 10 nie mogą jechać na przednim siedzeniu. W Turcji pierwszeństwo na rondach mają kierowcy samochodów, które na nie wjeżdżają, czyli zupełnie odwrotnie niż w naszym kraju.
Płatne drogi w Turcji są opłacane przez umieszczenie chipa na przedniej szybie, który jest następnie odczytywany przez system skanera przy wjeździe na płatny odcinek. Jeżeli wypożyczymy samochód na miejscu, prawdopodobnie będzie już wyposażony w chip. Natomiast jeżeli jedziemy do Turcji swoim pojazdem będziemy musieli taki chip wykupić i zasilić wystarczającą ilością pieniędzy. Chipy są dostępne w każdym urzędzie pocztowym w Turcji.
AUTEM PO EUROPIE – SŁOWACJA. PRZYDATNE LINKI:
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ZASADY I BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO W EUROPIE
Nie ma przepisów dotyczących ruchu drogowego ani bezpieczeństwa drogowego, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Niektóre przepisy obowiązują jednak we wszystkich krajach UE. W różnych krajach mogą obowiązywać inne przepisy w odniesieniu do takich kwestii jak: maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi (w niektórych krajach nie wolno usiąść za kierownicą nawet po wypiciu minimalnej ilości alkoholu), ograniczenia prędkości na różnego rodzaju drogach i w przypadku różnego rodzaju pojazdów, wyposażenie bezpieczeństwa w samochodach i dla rowerzystów, obowiązek włączania w dzień świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej lub zmiana opon na zimowe.
Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących w krajach UE są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej w zakładce „Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego”.