Współpraca z lokalnymi władzami oraz troska o bezpieczeństwo mieszkańców w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi – między innymi takie działania realizują żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. W czwartek (3 lipca) jednostka na kieleckiej Bukówce obchodzi Święto Współpracy Cywilno-Wojskowej. Zostało ono ustanowione w 2022 roku decyzją ministra obrony narodowej.
Pułkownik Krzysztof Orzech, komendant Centrum podkreślił, że jest to święto podsumowujące pracę wszystkich specjalistów służących w Siłach Zbrojnych, którzy w dobie różnego rodzaju kryzysów i misji stabilizacyjnych zapewniali wsparcie w kontaktach z ludnością cywilną.
– To święto zarówno żołnierzy jak i wszystkich pracowników naszej jednostki. Zostało ono ustanowione na pamiątkę misji bojowej w Iraku, w której wziął udział pierwszy pododdział CIMIC, przyczyniając się do pogłębienia współpracy między Wojskiem Polskim, a międzynarodowymi siłami zbrojnymi – przypomina.
Z kolei major Jarosław Krawiec, dowódca zespołów brygadowych CIMIC podkreśla, że działania realizowane podczas misji skupiają się głównie na współpracy cywilno-wojskowej.
– Można stwierdzić, że te dwa światy, cywilny i wojskowy nie zawsze wzajemnie się rozumieją, dlatego właśnie potrzebni są żołnierze CIMIC, którzy potrafią pogodzić potrzeby jednej i drugiej strony. Wszystko po to, aby wzajemne zrozumienie prowadziło do przywrócenia stabilizacji w danym rejonie. Wspieramy lokalną ludność w realizacji różnego rodzaju projektów. Dystrybuujemy także pomoc humanitarną do miejsc niebezpiecznych, do których organizacje cywilne nie są w stanie jej dowieść – zaznacza.
Obecnie w misjach w Libanie, Kosowie oraz w Operacji Atalanta bierze udział kilkudziesięciu żołnierzy z jednostki na kieleckiej Bukówce.