Z refundowanego, wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy mogą od początku lipca korzystać kobiety. To pierwszy w Polsce kompleksowy krok w kierunku systemowej terapii tej przewlekłej choroby.
Dr Bartłomiej Gieroń, ginekolog ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka informuje, że na endometriozę w Polsce cierpi od 10 do 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Nieleczona choroba może doprowadzić do bezpłodności.
– Najczęstszymi dolegliwościami są m.in. bolesne miesiączki, także bolesność podczas oddawania moczu. Mniej charakterystyczne objawy tej choroby to przewlekłe zmęczenie, przewlekłe dolegliwości bólowe brzucha, czy rzadkie ale możliwe odległe dolegliwości, jak choćby ból barku – mówi dr Bartłomiej Gieroń.
W walce z endometriozą konieczny jest ruch i odpowiednie odżywianie.
– Konieczna jest dieta przeciwzapalna. Dlatego należy spożywać jak najmniej przetworzonych produktów. Ważna jest także fizjoterapia. Zachęcam nie tylko do fizjoterapii uroginekologicznej, ponieważ problemem w przypadku endometriozy jest przewlekły ból, a więc też przewlekłe, wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Dlatego wszelkie terapie relaksujące, mięśniowo – powięziowe są tutaj bardzo wskazane – wyjaśnia dr Bartłomiej Gieroń.
Jeżeli te techniki nie pomagają, wówczas wdrażana jest farmakoterapia. Ostatecznością jest operacja. Oficjalna inauguracja programu leczenia endometriozy odbędzie się poniedziałek, 7 lipca w Krakowie.
Poradnia diagnostyki endometriozy w województwie świętokrzyskim znajduje się w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka.