Na zlecenie Stołecznego Biura Turystyki powstały rekomendacje młodych warszawiaków dla osób odwiedzających Warszawę, które chcą zboczyć z typowych turystycznych tras i lepiej poznać życie miasta. Mapa Use-It-Warsaw to blisko 70 miejsc w kilku dzielnicach stolicy, m.in. Kino Amondo i Osiedle Jazdów.
„Warszawa jest miastem pełnym sprzeczności i to właśnie sprawia, że jest tu fajnie. Odkryj surowe przedwojenne kamienice wraz z błyszczącymi szklanymi biurami i tętniącą życiem sztuką uliczną schowaną między nimi. Zrelaksuj się nad Wisłą, gdzie spędzają czas studenci, lub odkryj dziki wschodni brzeg i mnóstwo starych parków, w których natura zapomniała, że jest w stolicy. Zanurz się głębiej w warszawską scenę kulinarną, która jest bardziej zróżnicowana, niż mogłoby się wydawać, mieszając oldskulowe bary mleczne z awangardowymi bistro i zaskakująco dużą ilością opcji wegetariańskich i wegańskich” – napisano na stronie internetowej, na której dostępna jest mapa.
Mapie towarzyszy lista zaznaczonych na niej miejsc z krótkimi opisami. To m.in. kina, muzea, obiekty historyczne, parki, restauracje, bary oraz okolice, w które warto się wybrać na spacer. Oprócz Starego Miasta, Muzeum Narodowego czy Pałacu Kultury i Nauki, które należą do obowiązkowych punktów turystycznych w Warszawie, znajdują się na niej także mniej oczywiste miejsca.
Twórcy mapy zachęcają na przykład, by podczas spacerowania po centralnych dzielnicach miasta zwracać uwagę na żelazne linie wmurowane w chodniki wyznaczające granice getta warszawskiego – prowadzą one do pozostałości po tragicznej historii, do miejsc takich jak Sienna 55, Złota 62 i Waliców 11. To miejsca refleksji nad złożoną przeszłością miasta.
Szukającym kulturalnych i historycznych wrażeń autorzy mapy proponują także m.in. wizytę w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, najstarszej galerii sztuki współczesnej w Warszawie, w Muzeum Warszawy, w którym można poznać historię miasta z wielu nieoczekiwanych perspektyw, a także w Fabryce Czekolady Wedla, z której na całą okolicę roztacza się zapach czekoladowych produktów.
„Warszawa dumnie nosi blizny, od wojennych ruin po resztki socrealizmu” – napisano. Aby odkryć perły warszawskiego socrealizmu, zobaczyć, jakie budynki stawiano w latach 50., należy się udać na spacer po Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, w okolice placów Konstytucji i Zbawiciela. Charakterystyczny dla tego okresu jest także Dom Partii, będący przez prawie 40 lat siedzibą KC PZPR, a obecnie zagłębiem barów i klubów, które w lecie zawłaszczają przestrzeń jego dziedzińca.
Warszawa to również miasto z wieloma klubokawiarniami łączącymi funkcje baru i centrum kultury. Należą do nich m.in. Klubojadalnia Młodsza Siostra, K-Bar Powiśle i Turnus na Wolskiej. Można tam posłuchać alternatywnej muzyki, zatańczyć do rytmu techno oraz uczestniczyć w wydarzeniach takich jak slamy poetyckie, karaoke czy wystawy sztuki lokalnych twórców.
W stolicy ukrytych jest także wiele mniejszych kin i eksperymentalnych teatrów. Kino Amondo to alternatywne miejsce z salą dla maksymalnie 30 widzów i barem otwartym na ulicę, w którym można oglądać niezależną kinematografię oraz uczestniczyć w prowokujących do myślenia spotkaniach w klubach filmowych. Amatorom sztuki alternatywnej poleca się Teatr Komuna Warszawa zlokalizowany w budynku byłej szkoły podstawowej. W jego murach odbywają się progresywne spektakle i performanse, niecodzienne koncerty oraz wydarzenia kulinarne.
Warte odwiedzenia podczas wakacji według autorów mapy jest również Osiedle Jazdów. Zespół drewnianych domków to pierwsze osiedle mieszkaniowe powstałe po wojnie, było częścią fińskich reparacji powojennych wobec ZSRR. Obecnie organizowane są tam działania społeczne, kulturalne, edukacyjne i artystyczne, takie jak potańcówki, wystawy i koncerty.
Twórcy mapy wskazują także na wartą odwiedzenia warszawską gastronomię, w której nie brakuje smaków z innych kultur. Polecają m.in. bary mleczne, lokale z pierogami, takie jak Syrena Irena, Pyzy, Flaki Gorące, gdzie podają słoik pyz z dodatkami, a na przystawkę ogórka i śledzika, Ministerstwo Czebureków z kaukaskimi pierogami pochodzącymi z kuchni tureckiej i mongolskiej nadziewanymi mięsem, serem i innymi dodatkami czy restaurację Uki Uki z własnoręcznie robionym japońskim makaronem dodawanym do zup.
Zachęcają też, aby wsiąść do tramwaju, wysiąść na chybił trafił, i w ten sposób odkrywać własną opowieść o Warszawie.
Aby było łatwiej poruszać się po mapie, narysowano na niej piktogramy odpowiadające kategoriom: jedzenie, kawiarnie, bary, obiekty do zobaczenia, aktywności, odpoczynek, sklepy, bary mleczne, miejsca dla wegetarian, turystyczne punkty informacyjne oraz stacje metra.
Mapy Use-It są tworzone przez lokalne zespoły, które same pozyskują środki na stworzenie mapy swojego miasta. Use-It Europe ma siedzibę we Francji i jest prowadzone przez wolontariuszy. Jest jeden redaktor naczelny, którego zadaniem jest wsparcie zespołów w tworzeniu ich map oraz ochrona spójności i jakości serwisu.
Mapę Use-It-Warsaw 2025 na zlecenie Stołecznego Biura Turystyki przygotowały fundacja Bęc Zmiana wspólnie ze Stowarzyszeniem Olsztyn 2.0. Więcej informacji o projekcie oraz mapa.