Ponad 100-letni pomnik Stanisława Staszica znajdujący się w kieleckim parku miejskim jest brudny, zaniedbany i niszczeje.
Radny Piotr Kisiel z klubu Prawa i Sprawiedliwości uważa, że mając na uwadze szacunek do historii, wizerunek miasta i wspólną odpowiedzialność za przestrzeń publiczną, pomnik powinien zostać odnowiony, a jego otoczenie uporządkowane. Dodaje, że złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Kielc.
– Nie można dopuścić do tego, aby w jednym z najstarszych parków miejskich w kraju zabytkowy obiekt niszczał. Władze Kielc powinny natychmiast zareagować na mój wniosek i jak najszybciej rozpocząć prace związane z odnowieniem pomnika i doprowadzeniem przestrzeni wokół niego do stanu akceptowalnego. Prace porządkowe powinny być tam prowadzone na bieżąco, co z pewnością nie będzie generowało wielkich kosztów. Z parku korzystają nie tylko mieszkańcy Kielc, ale także turyści. W trosce o dobry wizerunek miasta nie można pozwolić na to, aby w centrum niszczał zabytkowy obiekt – podkreśla.
Aneta Boroń zastępca prezydenta Kielc informuje, że miasto już podjęło działania mające na celu przywrócenie pomnikowi dawnej świetności. Wyjaśnia, że obecnie przeprowadzone są ekspertyzy, dzięki którym będzie znany zakres koniecznych do przeprowadzenia prac.
– Kolejnym krokiem będzie uzgodnienie ze Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków tego, jakie prace i w jaki sposób mają zostać wykonane. W następnej kolejności będziemy chcieli zabezpieczyć pieniądze na ich przeprowadzenie. Będą one pochodziły ze środków własnych miasta lub ze środków zewnętrznych – tłumaczy.

Krzysztof Myśliński, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków zwraca uwagę na fakt, że pomnik Stanisława Staszica jest pierwszym świeckim pomnikiem, jaki stanął w miejskiej przestrzeni. Jak przypomina, mimo że pomnik powstał w 1906 roku, to inicjatywa związana z jego ustawieniem pojawiła się rok wcześniej za sprawą ówczesnego prezydenta Kielc, Władysława Garbińskiego.
– Został zawiązany komitet społeczny, znalazły się także osoby gotowe sfinansować to przedsięwzięcie. Zdecydowano, że Stanisław Staszic, czyli osoba niezwykle zasłużona dla miasta, powinien zostać właśnie w takim sposób uhonorowany. Co ciekawe, pomnik ma nietypową formę i jest właściwie elementem parkowej architektury, ponieważ jest to ławka. Na taką formę, ławki ozdobionej popiersiem Stanisława Staszica, zgodę wydały władze rosyjskie, bowiem Królestwo Polskie stanowiło wówczas część terytorium Cesarstwa Rosyjskiego – wyjaśnia.
Ławka została zaprojektowana przez architekta gubernialnego Stanisława Wróblewskiego. Prawdopodobnie pretekstem do powstania pomnika było odnalezienie w fabryce w Białogonie żeliwnego popiersia Stanisława Staszica, które stało się ozdobą ławki parkowej. Uznano jednak, że jest ono mało widoczne i zostało zastąpione nowym, wykonanym z włoskiego marmuru przez Wacława Smyczyńskiego, które możemy podziwiać do dziś.