Mieszkańcy Końskich i innych miejscowości Staropolskiego Związku Miast i Gmin będą mogli starać się o dofinansowanie magazynu energii. Związek otrzyma unijne pieniądze na zakup urządzeń, które później trafią do posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.
Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich informuje, że 24 lipca podpisze umowę w imieniu Staropolskiego Związku Miast i Gmin z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie zakupu magazynów energii.
– Mamy możliwości uczestniczyć w projekcie z dofinansowaniem w wysokości ponad 10 milionów złotych. Wystarczy to do zakupu około 400 magazynów energii, z czego najwięcej, bo 153 trafi do gminy Końskie – mówi burmistrz.
Gmina Końskie w ubiegłym roku prowadziła nabór wniosków od osób zainteresowanych magazynami energii. Chętni mieli określić wielkość swojej instalacji fotowoltaicznej i potrzebną pojemność magazynu. Pełna lista tych, którzy otrzymają dofinansowanie dostępna jest w urzędach gmin.
– Przyjęliśmy założenie, że podstawowy pakiet, czyli magazyn dla instalacji do 5 kW będzie kosztować około 25 tysięcy złotych, a dla osoby wnioskującej wkład własny wynosi 3,5 tysiąca złotych – informuje burmistrz.
Norbert Mortas ekspert rynku energii informuje, że magazyny energii są zalecane osobom, które zainstalowały fotowoltaikę po 31 marca 2022 roku (net-billing), czyli rozliczają się wg. nowych zasad i dla tych, którzy potrzebują zasilania awaryjnego podczas przerw w dostawie prądu.
– Rynkowy koszt magazynu energii na potrzeby gospodarstwa domowego ma najczęściej moc 5-15 kW i kosztuje od 15 do 35 tysięcy złotych i więcej. Jeżeli nie mamy falownika hybrydowego koszt wzrasta od 6 do 12 tysięcy złotych – dodaje.
Z odpowiednio dobranego magazynu inwestycja zwróci się w 5-10 lat.
– Magazyn ma rozmiar dużej szafki i najczęściej instalowany jest w garażu, w okolicy falownika. Najważniejsza jest dobra wentylacja pomieszczenia i utrzymywanie temperatury powyżej 0 stopni Celsjusza w miesiącach zimowych – podkreśla Norbert Mortas.
Specjalista nie zaleca instalacji magazynu energii osobom, które rozliczają się według tak zwanych starych zasad, ponieważ instalacja magazynu pozyskanego z dotacją automatycznie zmienia sposób rozliczenia na nowe zasady.
Krzysztof Obratański zachęca posiadaczy instalacji fotowoltaicznych do zapisywania się na listę rezerwową. Jego zdaniem część wybranych wnioskodawców zrezygnuje z instalacji magazynu i po wsparcie będą mogli sięgnąć inni zainteresowani.