Adam Kocerba – wybitny muzyk ludowy Ziemi Świętokrzyskiej, został uhonorowany brązowym medalem Gloria Artis.
Uroczystość odbyła się w niedzielę (13 lipca) podczas XIV Święta Muzyki i Pieśni Świętokrzyskiej im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy w Niegosławicach na Ponidziu. Po raz pierwszy w historii tradycyjnej muzyki ludowej naszego regionu, związany z nim muzyk został odznaczony medalem Gloria Artis.
Adam Kocerba to nagradzany na ogólnopolskich festiwalach multiinstrumentalista, grający solo na trzyrzędowej harmonii polskiej, prowadzący cenioną kapelę Działoszacy, pedagog, muzyk skwapliwie spisujący zapomniane ludowe melodie oraz prezentujący kolekcję dawnych instrumentów.
Brązowy medal Gloria Artis Adamowi Kocerbie wręczyli: Marzena Okła-Drewnowicz – minister do spraw polityki senioralnej i Michał Skotnicki – wicewojewoda świętokrzyski. Laudację wygłosił Waldemar Podsiadło – wójt gminy Złota, wnioskodawca odznaczenia, którego inicjatorem był Adam Ochwanowski – wielki orędownik kultury ludowej Ponidzia.
Bohater wydarzenia – Adam Kocerba, był szczęśliwy z powodu przyznania mu tego prestiżowego odznaczenia.
– Jestem niezmiernie zaszczycony tym odznaczeniem. Medal Gloria Artis, który otrzymałem, jest najwyższym odznaczeniem państwowym przyznawanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymałem także ufundowaną przez posła do Parlamentu Europejskiego pana Adama Jarubasa, piękną statuetkę z grawerem „Duma regionu” oraz list gratulacyjny doceniający moją pracę na arenie folkloru od starosty pińczowskiego – wymienia.
Dla Adama Kocerby – uhonorowanie medalem Gloria Artis, ma jeszcze inne, szczególne znaczenie.
– Tak się składa, ze 26 lipca przypada jubileusz 55-lecia mojej pracy artystycznej na polu pracy ludowej, a nagrody są ukoronowaniem mojego jubileuszu. Bardzo się z tego cieszę. Na pewno będą mnie motywowały do dalszej pracy w tym obszarze, co jest moją pasją życiową – podkreślił.
Adam Kocerba jest m.in. wielokrotnym laureatem, solo i z kapelą Działoszacy, Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Ogólnopolskiego Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, a na Buskich Spotkaniach z Folklorem, z kapelą Działoszacy, aż 10 razy zdobył nagrodę Radia Kielce – noszącą imię Piotra Gana. Kilkukrotnie otrzymał także główne trofea konkursu Radia Kielce „Jawor – u źródeł kultury”.