W każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy. Różne są także sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, limity prędkości czy też wysokość mandatów. Udając się autem w zagraniczną podróż warto więc zapoznać się z zasadami panującymi w kraju, po którym planujemy podróżować.
Zasady ruchu drogowego w Serbii są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Odmienne reguły dotyczą jednak poruszania się po rondzie – to pojazdy wjeżdżające na rondo mają pierwszeństwo przed tymi, które już się po nim poruszają. Ponadto zakazane jest: używanie klaksonu na terenach miejskich (poza sytuacjami bezpośredniego zagrożenia) oraz wyprzedzanie autobusu stojącego na przystanku. Istnieje także możliwość wprowadzenia czasowych ograniczeń w poruszaniu się samochodów ciężarowych ze względu na warunki atmosferyczne.
Standardowe ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych bez przyczep, które mogą być modyfikowane znakami drogowymi, wynoszą: teren przy szkole – 30 km/h, teren zabudowany – 50 km/h, poza terenem zabudowanym – 80 km/h, drogi ekspresowe – 100 km/h, a autostrady – 120 km/h.
Należy przestrzegać dozwolonej prędkości. Złamanie przepisów ruchu drogowego skutkuje bardzo wysokimi grzywnami i koniecznością przeprowadzenia procedur sądowych. Używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów jest obowiązkowe.
W Serbii jeździmy przez cały rok z włączonymi światłami mijania. Do wyposażenia obowiązkowego auta zaliczamy: trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i rękawiczki gumowe, linkę holowniczą, komplet zapasowych żarówek oraz kamizelkę odblaskową. W miesiącach zimowych, od 1 listopada do 1 kwietnia, opony zimowe muszą posiadać bieżnik minimum 4 mm na wszystkich kołach.
Łańcuchy zimą muszą być przewożone w bagażniku, bowiem ich stosowanie może w każdej chwili zostać narzucone międzynarodowymi znakami „nakaz jazdy z łańcuchami”.
Przy wjeździe do Serbii potrzebne będzie dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport ważne minimum 3 miesiące, przy każdym wjeździe na terytorium Serbii, prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest respektowane na równi z serbskim), dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu oraz ubezpieczenie pojazdu OC.
Wskazane jest posiadanie także ubezpieczenia od NWW oraz AC, gdyż w razie uszkodzenia auta z winy innego użytkownika drogi, wyegzekwowanie należnego odszkodowania od ubezpieczeniowych firm serbskich jest uciążliwe i czasochłonne.
Zielona karta jest konieczna tylko w przypadku przekraczania granicy z Macedonią, Albanią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną.
W przypadku wyjazdu do Serbii samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej, napisane w języku angielskim. Warto również pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, które w razie wystąpienia takiej konieczności pokryje koszty transportu do kraju.
Na przejściach granicznych między Serbią i Kosowem – gdzie nie ma polskiej placówki – prowadzona jest rygorystyczna kontrola paszportowo-celna, gdyż Serbia nie uznaje Kosowa jako odrębnego państwa. Wjeżdżając do Serbii przejściem na granicy z Kosowem w przypadku legitymowania się paszportem należy się liczyć z możliwością skierowania przez serbskie służby graniczne na posterunek graniczny Macedonia-Serbia; korzystniej jest użyć dowodu osobistego.
Przejazd autostradami w Serbii jest płatny. Należności można regulować w miejscowej walucie, czyli w dinarach lub w euro.
Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi: dla doświadczonych kierowców – 0,3 promila, dla kierowców zawodowych, kierowców początkujących oraz motocyklistów – 0,00 promila.
Osoba znajdująca się pod wyraźnym wpływem alkoholu nie może podróżować na fotelu pasażera z przodu samochodu.
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub bezprzewodowej słuchawki na ucho.
Dzieci do trzeciego roku życia muszą być przewożone w odpowiednich fotelikach lub urządzeniach zabezpieczających. Mogą podróżować również na przednim fotelu, pod warunkiem skierowania twarzą przeciwnie do kierunku jazdy i przy wyłączonej poduszce powietrznej pasażera.
Dzieci w wieku od 3 do 12 lat nie mogą podróżować z przodu. Jadąc na tylnym siedzeniu muszą mieć zapięty pas bezpieczeństwa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ZASADY I BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO W EUROPIE
Nie ma przepisów dotyczących ruchu drogowego ani bezpieczeństwa drogowego, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Niektóre przepisy obowiązują jednak we wszystkich krajach UE. W różnych krajach mogą obowiązywać inne przepisy w odniesieniu do takich kwestii jak: maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi (w niektórych krajach nie wolno usiąść za kierownicą nawet po wypiciu minimalnej ilości alkoholu), ograniczenia prędkości na różnego rodzaju drogach i w przypadku różnego rodzaju pojazdów, wyposażenie bezpieczeństwa w samochodach i dla rowerzystów, obowiązek włączania w dzień świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej lub zmiana opon na zimowe.
Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących w krajach UE są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej w zakładce „Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego”.