W każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy. Różne są także sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, limity prędkości czy też wysokość mandatów. Udając się autem w zagraniczną podróż warto więc zapoznać się z zasadami panującymi w kraju, po którym planujemy podróżować.
Austria ze względu na swoje położenie i mocno rozwiniętą sieć autostrad jest popularnym krajem tranzytowym. Przejeżdżając przez jej teren warto ściśle stosować się do przepisów ruchu drogowego. Policja jest bowiem bardzo skrupulatna, a mandaty za wykroczenia dość surowe.
W terenie zabudowanym możemy jechać od 30 km/h, w mieście Graz do 50 km km/h dla wszystkich rodzajów pojazdów. Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą w Austrii poruszać się z prędkością do 100 km/h. Na autostradach samochody osobowe i do 3,5 t obowiązuje limit 130 km/h.
Do wyposażenia obowiązkowego należą kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów pojazdu, apteczka, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
Autostrady w Austrii są płatne. Należy zakupić nalepkę, tak zwaną winietę i nakleić ją na przedniej szybie pojazdu. Cena jest uzależniona od kategorii samochodu. Winietę można kupić na stacji paliw lub przejściu granicznym, a także przez Internet. Płatne są dodatkowo także niektóre tunele i odcinki autostrad, jak również drogi alpejskie.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,49 promila. Mandat za przekroczenie limitu wynosi od 135 aż do 6000 euro. Istnieje również ryzyko odebrania prawa jazdy.
Dzieci do 150 cm wzrostu i do 14. roku życia bez specjalnego zabezpieczenia nie mogą jeździć na przednim siedzeniu. Dzieci powyżej 14. roku życia o wzroście niższym niż 150 cm mogą używać pasów bezpieczeństwa bez siedziska, o ile pasy nie przebiegają na linii gardła.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ZASADY I BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO W EUROPIE
Nie ma przepisów dotyczących ruchu drogowego ani bezpieczeństwa drogowego, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Niektóre przepisy obowiązują jednak we wszystkich krajach UE. W różnych krajach mogą obowiązywać inne przepisy w odniesieniu do takich kwestii jak: maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi (w niektórych krajach nie wolno usiąść za kierownicą nawet po wypiciu minimalnej ilości alkoholu), ograniczenia prędkości na różnego rodzaju drogach i w przypadku różnego rodzaju pojazdów, wyposażenie bezpieczeństwa w samochodach i dla rowerzystów, obowiązek włączania w dzień świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej lub zmiana opon na zimowe.
Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących w krajach UE są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej w zakładce „Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego”.