Koniec sporu w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Związki zawodowe i dyrekcja, po kilku miesiącach mediacji, podpisali stosowne porozumienie.
Przypomnijmy, protest pracowników kieleckiego MOPR-u trwał od marca br. Wówczas władze Kielc poinformowały, że planowane są zwolnienia grupowe w instytucji. Początkowo mówiło się o nawet 100 osobach.
Wiesław Koza, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Skanska S.A. przekonuje, że mimo porozumienia, ciężko mówić o pełnej satysfakcji.
– Udało się obniżyć liczbę zwalnianych do 31. Natomiast nie udało się zwiększyć grupy osób, które mogłyby dopracować do lutego 2026 roku. Na tym jednak polegają mediacje, że jedna i druga strona muszą trochę ustąpić – wyjaśnia Wiesław Koza.
Podczas ostatnich rozmów związki zawodowe postulowały, by do początku przyszłego roku w pracy pozostało 11 osób. Miałoby to pozwolić im na uzyskanie wyższej emerytury. Dyrektor Monika Zakrzewska informuje, że ostatecznie będzie to dotyczyło mniejszej grupy.
– Dziś będziemy informować osoby, które są w wieku emerytalnym, że do 23 lipca mogą w sekretariacie MOPR-u złożyć wniosek o umożliwienie im dopracowania do końca lutego przyszłego roku. Spośród nich wybierzemy siedmiu pracowników, którzy otrzymają taką możliwość – mówi dyrektor MOPR.
Pozostałe osoby, które zakończą pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie będą mogły skorzystać z wypłaty 12-miesięcznego dodatku przedemerytalnego.