Jeszcze w te wakacje mieszkańcy i turyści przybywający do Chęcin będą mogli usłyszeć hejnał, który stanie się muzycznym symbolem królewskiego miasta.
Pomysł wprowadzenia nowej tradycji wiąże się z obchodzonym w tym roku jubileuszem 700-lecia nadania praw miejskich Chęcinom. Burmistrz Robert Jaworski zapowiada, że hejnał ma być elementem budowania tożsamości kulturowej miasta, ale też stanowić produkt turystyczny.
– Będzie odgrywany codziennie w południe z wieży ratusza. Myślę, że stanie się też atrakcją dla naszych turystów, podobnie jak w Krakowie – mówi.
Melodia, która będzie nowym symbolem Chęcin, została wybrana przez mieszkańców w konkursie. Robert Jaworski mówi, że był to wynik długiej procedury.
– Najpierw ogłosiliśmy konkurs. Spośród 7 kompozycji profesjonalne jury, w składzie którego był m.in. Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, wybrało 3 najlepsze. Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy w głosowaniu wybrali swojego faworyta – opowiada burmistrz. I dodaje, że hejnał został także zatwierdzony stosowną uchwałą Rady Miasta i Gminy Chęciny.
Pierwsze uroczyste odegranie odbędzie się najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia. W tej chwili trwa montaż sprzętu, który będzie służył do emitowania sygnału.
Swój hejnał w województwie świętokrzyskim mają też Kielce, Sandomierz i Opatowiec – w tych miejscach symboliczna melodia rozbrzmiewa w każde południe. Hejnał mają również Końskie, Kazimierza Wielka i Skalbmierz. W całej Polsce hejnałem pochwalić się może ponad 60 miast.
Historia hejnału sięga setek lat. Początkowo był to sygnał pobudki grany na trąbach, ale z czasem, zwłaszcza w Polsce, stał się symbolem miast.