Szczury biegające wśród zarośli i między ławkami na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – taką sytuacje zgłosiła telefonicznie Radiu Kielce jedna ze słuchaczek.
Jak wynika z jej relacji, mocno zdziwił ją i zaniepokoił widok gryzoni biegających w ścisłym centrum miasta, które nie boją się przechodzących tuż obok ludzi.
– Mieszkam w centrum Kielc i często przechodzę przez skwer. Widząc po raz pierwszy szczury w tamtym miejscu myślałam, że będzie to sytuacja jednorazowa. Niestety, praktycznie przy każdym następnym przejściu w tym rejonie sytuacja się powtarzała. Trudno mi określić ile szczurów widziałam, ale było ich całkiem sporo. Mało tego, któregoś dnia, idąc ulicą Wesołą, zauważyłam biegnące między przechodniami gryzonie. Nie jest to przyjemny widok i uważam, że władze miasta powinny się zająć tym problemem – tłumaczy słuchaczka.
Aneta Boroń, zastępca prezydenta Kielc zapewnia, że władze miasta już od dłuższego czasu prowadzą działania mające na celu pozbycie się gryzoni pojawiających się w różnych częściach miasta, także na skwerze im. Stefana Żeromskiego.
– Regularnie monitorujemy miejsca na terenie miasta, takie jak skwery i parki, w których mogą występować szczury. W tych miejscach, gdzie potwierdzono obecność gryzoni rozłożone zostały karmniki deratyzacyjne, które mają pomóc w pozbyciu się szczurów. Staramy się wszelkie działania w tym zakresie realizować jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się tych zwierząt – wyjaśnia.
Aneta Boroń dodaje, że każda ze zgłaszanych przez mieszkańców informacji związanych z występowaniem gryzoni w mieście jest sprawdzana i jeśli zachodzi taka konieczność, to wdrażane są natychmiastowe działania. Gdy zgłoszenie dotyczy terenów należących do wspólnot mieszkaniowych, to taka informacja jest do nich przekazywana.

Wiceprezydent zaznacza, że miasto prowadzi również akcje mające na celu edukację w zakresie właściwego gospodarowania odpadami, co jest w sposób ścisły powiązane z występowaniem gryzoni.
Z kolei Aleksandra Sutowicz rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach zwraca uwagę, że występowanie szczurów w ścisłym centrum miasta może mieć związek z łatwym dostępem do pożywienia, dobrym miejscem schronienia, m.in. w starych piwnicach czy podziemnych systemach będących naturalnym środowiskiem życia dla tych gryzoni. Jak dodaje, szczury mogą przenosić groźne choroby, np. salmonellozę, wirusowe zapalenie wątroby typu E i dżumę.
– Szczury mogą przenosić wiele chorób będących poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Można się nimi zarazić poprzez bezpośredni kontakt z odchodami tych gryzoni lub poprzez ugryzienie, a także poprzez kontakt z pasożytami, pchłami czy roztoczami, które bytują na szczurach – tłumaczy.
Aleksandra Sutowicz zaznacza, że, aby zapobiegać zagnieżdżaniu się szczurów warto przestrzegać dobrych praktyk sanitarnych, jak chociażby zamykania śmietników, niewyrzucania gdziekolwiek resztek pokarmów oraz niedokarmiania dziko żyjących zwierząt.
Jeżeli zaobserwujemy w okolicy naszego zamieszkania szczury, to w pierwszej kolejności powinniśmy poinformować o tym fakcie zarządcę budynku, a następnie urząd miasta. Jeśli działania podjęte przez te podmioty nie przynoszą pożądanych efektów, należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.