Czy na os. Świętokrzyskim w Kielcach powstanie ośmiokondygnacyjny blok? Stanowczo sprzeciwiają się temu mieszkańcy osiedla Wichrowe Wzgórze. Ich zdaniem budynek zakłóci istniejący ład przestrzenny oraz pogorszy jakość ich życia. Mimo, że procedura została czasowo zawieszona na wniosek inwestora niewykluczone, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
O sprawie informowało już Radio Kielce w ramach programu Interwencja realizowanego wspólnie z TVP3 Kielce. Okazuje się, że na początku lipca tego roku inwestor złożył wniosek o zawieszenie toczącego się postępowania administracyjnego w tej sprawie. Powodem ma być pismo zarządu spółdzielni dotyczące odmowy wydania warunków zabudowy dla tego przedsięwzięcia.
Artur Kozub, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wichrowe Wzgórze informuje, że zawieszenie postępowania na co najmniej trzy lata nie daje gwarancji, że temat niechcianej inwestycji zostanie zamknięty.
– Jest decyzja prezydenta miasta, że to zawieszenie nie zostanie zrealizowane i do końca października inwestor ma czas na uzupełnienie swojego wniosku. Mowa tu o przedstawieniu zgód spółdzielni na włączenie się do sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz udowodnieniu, że ma dostęp do drogi publicznej. Owych dokumentów inwestor na pewno nie przedstawi, ponieważ my tych zgód nie udzielimy zgodnie z ustaleniami z naszymi mieszkańcami. To z kolei oznacza to, że prezydent miasta wyda decyzję o odmowie wydania warunków zabudowy dla tej inwestycji – mówi.

Plany prywatnego inwestora wzbudziły sprzeciw mieszkańców osiedla, którzy przesłali do prezydenta Kielc petycję, pod którą podpisało się około 200 osób. Artur Kubicki dodaje przy tym, że zdaniem mieszkańców osiedla akceptowalna jest co najwyżej rozbudowa istniejącego na tej działce budynku.
– Nie ma mowy o tym, aby ośmiokondygnacyjny budynek powstał pod oknami cztero- czy pięciopiętrowych bloków. Tak samo praktycznie całkowita zabudowa działki. Mieszkańcy dopuszczają możliwość prowadzenia rozmów, ale pod warunkiem, że istniejący obiekt zostanie odtworzony i ewentualnie powiększony o jedną kondygnację – podkreśla.
Tego, że obie strony spotkają się w sądzie nie wyklucza także inwestor. Michał Piotrowski (jeden ze współwłaścicieli firmy inwestorskiej) wyjaśnia, że do spółdzielni trafił już wniosek o wyrażenie zgody na podłączenie kanalizacji. Wskazuje przy tym, że obecnie jakiekolwiek szczegóły samej inwestycji nie będą precyzowane do momentu dobrowolnego udzielenia lub sądowego wyegzekwowania odpowiednich zgód ze strony spółdzielni.
– Jeśli zgoda spółdzielni będzie nie po naszej myśli to się odwołamy. Ponadto mamy złożony w sądzie pozew o ustalenie służebności drogi prowadzącej do tej działki. Postępowanie jest na razie zawieszone. O tym co dokładnie chcemy wybudować będziemy mówić w momencie gdy już uzyskamy niezbędne zgody – stwierdza.
Przypomnijmy, że inwestycja ma powstać na działce o powierzchni 650 m/kw. należącej do miasta. Jej wieczystymi użytkownikiem są właściciele firmy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROFILAKTYKA Wiesława Piotrowska Sp. z.o.o. Zgodnie ze wstępną koncepcją dwie najniższe kondygnacje budynku zajmowałyby lokale usługowe, w pozostałych sześciu byłoby 18 lokali mieszkalnych. W planach prywatnych inwestorów jest też wybudowanie 17 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 4 naziemne.
