Uroczysty apel oraz wręczenie odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie – kieleccy policjanci uczcili swoje święto. Obchody odbyły się o godzinie 12, we wtorek, 22 lipca na dziedzińcu byłego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Tegoroczne obchody należą do szczególnych, gdyż w 2025 roku mija równe sto lat, odkąd do służby dopuszczone zostały także kobiety. Ile funkcjonariuszek pracuje obecnie w kieleckiej policji? Jak wygląda służba płci pięknej oraz w jakich rolach panie w mundurze sprawdzają się najlepiej?
Inspektor Wojciech Król, komendant policji miejskiej w Kielcach informuje, że sytuacja kadrowa mundurowych w stolicy województwa świętokrzyskiego jest dobra, ponieważ liczba wakatów jest mała, a dużą część funkcjonariuszy stanowią właśnie kobiety.
– Obecną sytuację kadrową kieleckiej policji mogę określić jako dobrą, ponieważ mamy 795 etatów przy zaledwie 16 wakatach. Jeżeli chodzi o policjantki, to w tej chwili w komendzie miejskiej służbę pełni 171 funkcjonariuszek i 91 pracownic cywilnych, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich mundurowych. Osobiście uważam, iż w tym zakresie wciąż możemy mówić o niewykorzystanym w pełni potencjale, gdyż z miłą chęcią widziałbym więcej pań na stanowiskach kierowniczych – stwierdza.
Wojciech Król wyjaśnia również, w których elementach codziennej służby panie sprawdzają się najlepiej. Inspektor zaznacza także, iż w wielu przypadkach praca policji nie byłaby możliwa bez umiejętności płci pięknej.
– Z własnego doświadczenia oraz obserwacji mogę powiedzieć, że kobiety najlepiej sprawdzają się w działaniach prewencyjnych i profilaktycznych, takich jak służba w roli dzielnicowego. Kolejnym obszarem, w którym panie prezentują się bardzo dobrze są czynności dochodzeniowo – śledcze. Kobiety często bywają skrupulatne i dociekliwe, dzięki czemu skutecznie gromadzą dowody pozwalające później skazać winnych. Nieoceniony jest też wkład reprezentantek płci pięknej w takich kwestiach jak: logistyka, finanse czy administracja. Można śmiało stwierdzić, iż bez naszych pracownic funkcjonowanie policji byłoby po prostu niemożliwe – podkreśla.

Sierżant Sztabowy Patrycja Świecz, dzielnicowa komisariatu trzeciego policji w Kielcach tłumaczy, że choć zawód policjanta zdominowany jest przez mężczyzn, to kobiety nie są w żaden sposób dyskryminowane i traktowane są na równi z panami. Funkcjonariuszka tłumaczy także z jakimi zadaniami oraz trudami codziennej służby panie mierzą się najczęściej.
– Nie jesteśmy traktowane gorzej od naszych kolegów z pracy. Otrzymujemy takie same zadania oraz pełnimy te same obowiązki. Wiadomo, są pola, w których jesteśmy zarówno lepsze, jak i gorsze. Na przykładzie mojej funkcji mogę powiedzieć, że np. kobiety dobrze radzą sobie w przypadku zgłoszeń dotyczących przemocy w stosunku do innych kobiet lub dzieci, gdyż są w stanie lepiej je zrozumieć i docelowo zapewnić skuteczną pomoc. Niestety, przez różnice biologiczne jesteśmy naturalnie słabsze od mężczyzn, dlatego problematyczne mogą być dla nas np. zatrzymania osób agresywnych. Takie interwencje wymagają od nas wielkiej siły oraz determinacji, dlatego bardziej skupiamy się na dyplomacji – mówi.
Oficjalnie pierwsze funkcjonariuszki rozpoczęły służbę w 1925 roku, kiedy to utworzono tzw. policję kobiecą. Ich głównym zadaniem była ochrona nieletnich, walka z handlem ludźmi, prostytucją oraz pomoc w sprawach obyczajowych. Kobiety w policji miały wtedy ograniczone uprawnienia – nie pełniły służby patrolowej, ani nie uczestniczyły w interwencjach z użyciem siły. W czasie okupacji wiele byłych policjantek zaangażowało się w konspirację i walkę z najeźdźcą w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie, w strukturach Milicji Obywatelskiej, kobiety mogły pełnić służbę, ale ich udział był marginalizowany. Przełom nastąpił po zmianach ustrojowych w 1989 roku. Ustawa z 6 kwietnia 1990 roku o Policji nie zawierała już ograniczeń dotyczących płci. Kobiety mogły swobodnie ubiegać się o przyjęcie do służby i pełnić obowiązki na równi z mężczyznami.
Współcześnie kobiety stanowią około 20 proc. stanu osobowego policji. Ogólnopolskie święto policji obchodzone jest corocznie 24-go lipca.