Premier Donald Tusk ogłosił rekonstrukcję rządu. Skład został zmniejszony z 26 ministrów do 21.
Nowym ministrem sprawiedliwości zostanie Waldemar Żurek, Tomasz Siemoniak zostanie ministrem odpowiedzialnym za służby specjalne, a nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji zostanie Marcin Kierwiński. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szef MSZ Radosław Sikorski będzie też wicepremierem.
Nowym Ministerstwem Energii pokieruje Miłosz Motyka, a nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Wojciech Balczun. Ministrem finansów i gospodarki zostanie Andrzej Domański, a resortem rolnictwa pokieruje Stefan Krajewski. Jolanta Sobierańska-Grenda zostanie nowym ministrem zdrowia, a szefową resortu kultury będzie dotychczasowa wiceminister Marta Cienkowska. Maciej Berek zostanie ministrem nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu, a ministrem sportu będzie Jakub Rutnicki.
Prezentując nowy skład swojego gabinetu Donald Tusk powiedział, że filarami i kryteriami, zgodnie z którymi przeprowadził zmiany były „porządek, bezpieczeństwo i przyszłość”.
– Są takie momenty w historii każdego kraju, że trzeba ogarnąć się po zdarzeniach, które wstrząsają scenami politycznymi, stanąć twardo na ziemi, powstrzymać emocje i na nowo ruszyć z impetem i wiarą we własne siły do pracy. temu często towarzyszą zmiany, także personalne – mówił szef rządu.
Premier podkreślił, że rząd chce zapewnić Polsce bezpieczeństwo militarne, materialne, energetyczne i zdrowotne. Zaznaczył również, że konieczne jest przywrócenie ładu i porządku w kraju, a także właściwa odpowiedź na wewnętrzny i zewnętrzny sabotaż.
– Będziemy w sposób twardy i zdecydowany przeciwdziałać tym wszystkim działaniom i próbom organizowanym przez państwa agresywne wobec nas, jak Rosja czy Białoruś, i równocześnie będziemy eliminować wpływy tych państw na dezorganizowanie, na chaos, na próby sabotażu – mówił Donald Tusk.
Przedstawiając nowy skład rządu podkreślał, że rekonstrukcja nie jest „zmianą reklamową”, a zadaniem ministrów jest działanie na rzecz dobra polskich rodzin i przywracanie porządku w polityce. Donald Tusk zaznaczył, że w obliczu zmiany, jaką przyniosły wybory prezydenckie, nadszedł moment, by ruszyć naprzód. – Czas na nowo podjąć te wyzwania, przed którymi stanęliśmy po 15 października i ruszyć z dodatkową energią do realizacji naszego pięknego marzenia o bezpiecznej Polsce i o Polsce przyszłości – mówił premier.
Donald Tusk zapewnił, że rekonstrukcja jest nowym otwarciem, a ministrowie są świadomi i gotowi na czekające ich wyzwania. – Wszyscy są dumni i czują to jako wielki zaszczyt, że mogą służyć Polsce na tak wysokich stanowiskach, ale też mają świadomość, że to nie jest łatwy czas. Okręty spalone, zostawiliśmy je na plaży i tak jak kiedyś Cortez idziemy wyłącznie do przodu, bo mamy świadomość, że obok wielkich zagrożeń przed nami jest też wielka szansa – wskazywał szef rządu.
Donald Tusk podkreślił, że zmiany, to symboliczne zakończenie traumy po przegranych wyborach prezydenckich. – Żadna porażka – także ta w wyborach prezydenckich – nie usprawiedliwia nastroju zwątpienia, opuszczania rąk, takich kapitulacyjnych myśli. Czas traumy powyborczej definitywnie dziś się kończy i namawiam wszystkich, którzy myślą podobnie jak my o Polsce, żeby odrzucili pokusę zwątpienia albo apatię – mówił premier.
Podkreślił również, że rekonstrukcja to nowe otwarcie, które oznacza zakończenie konfliktów w koalicji rządowej. – Nie będę tolerował niepotrzebnych konfliktów. Debata i spory merytoryczne – na tym polega praca rządu, ale polityczne konflikty czy marudzenie czy defetyzm, to nie wchodzi w rachubę. Nikt nie ma immunitetu politycznego, jeśli komuś nie będzie pasowało, pożegna się ze swoją pracą – mówił premier.
Dodał, że wyborcy głosujący na partie tworzące koalicję rządową oczekują zgodnej i harmonijnej współpracy. – Sytuacja pacjentów, a nie lekarzy, będzie priorytetem resortu zdrowia – tak zapowiedział premier Donald Tusk przedstawiając nową szefowa Ministerstwa Zdrowia, Jolantę Sobierańską-Grendę. Szef rządu podkreślił, że konieczne jest skupienie się na pracy merytorycznej w służbie zdrowia.
– W najbliższych dniach ten resort przejdzie wyłącznie w ręce fachowców od zarządzania i jednym celem będzie poprawa sytuacji pacjentów. Nie lekarzy, tylko pacjentów – mówił Donald Tusk.
Zaprzysiężenie nowych ministrów jest planowane na czwartek, a pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie na piątek.
REKONSTRUKCJA RZĄDU. Nowy skład Rady Ministrów – lista ministrów
Na środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk przedstawił nowy skład Rady Ministrów. W jej skład – oprócz premiera – wejdzie 21 ministrów konstytucyjnych, w tym trzech wicepremierów:
- Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier, minister obrony narodowej
- Krzysztof Gawkowski – wicepremier, minister cyfryzacji
- Radosław Sikorski – wicepremier, minister spraw zagranicznych, odpowiedzialny też za politykę europejską
- Marcin Kierwiński – minister spraw wewnętrznych i administracji
- Tomasz Siemoniak – minister-koordynator służb specjalnych
- Waldemar Żurek – minister sprawiedliwości, prokurator generalny
- Jan Grabiec – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
- Maciej Berek – minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu
- Andrzej Domański – minister finansów i gospodarki
- Miłosz Motyka – minister energii
- Dariusz Klimczak – minister infrastruktury
- Stefan Krajewski – minister rolnictwa i rozwoju wsi
- Paulina Hennig-Kloska – minister klimatu i środowiska
- Wojciech Balczun – minister aktywów państwowych
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i polityki regionalnej
- Jolanta Sobierańska-Grenda – minister zdrowia
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
- Marcin Kulasek – minister nauki i szkolnictwa wyższego
- Barbara Nowacka – minister edukacji narodowej
- Marta Cienkowska – minister kultury i dziedzictwa narodowego
- Jakub Rutnicki – minister sportu i turystyki