Dla wielu kobiet więzienie staje się nie tylko karą, ale też szansą na zmianę swojego życia. W Areszcie Śledczym w Kielcach przebywają 934 osoby, w tym 80 kobiet.
Pani Grażyna, która od lat zmaga się z chorobą alkoholową. Obecnie odsiaduje wyrok 6 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa męża, a do końca kary zostały jej 2 lata. Pani Grażyna z perspektywy czasu uważa, że nadużywanie alkoholu prowadzi do nieszczęść.
– Jestem osoba uzależnioną od alkoholu. Mój pierwszy mąż nadużywał alkoholu, tak samo jak drugi, który był moją wielką miłością. Teraz odbywam karę, bo dźgnęłam go nożem, czego nie pamiętam, bo byłam pod wpływem alkoholu. Odbył się proces i trafiłam do więzienia – mówi.
Kobieta zaznacza, że gdyby nie zakład karny to jej życie wyglądałoby zupełnie inaczej i dalej mogłaby tkwić w wyniszczającym nałogu. Dodaje, że z każdym problemem i w chwilach zwątpienia sięga po pomoc psycholog więziennej lub wychowawcy.
– Z więzienia wyjdę z czystą kartą. Wzięłam rozwód. Teraz czuje się wolna. Moje dzieci, syn i córka, odwiedzają mnie tutaj i mam od nich duże wsparcie. Bardzo za nimi tęsknie bo powinnam być teraz przy nich, a nie w więzieniu. Picie alkoholu niestety sprowadziło mnie na zła drogę. Wiem, że jestem alkoholiczką i będę chora do końca życia – podkreśla.
– Nauczyłam się tutaj być twardą osobą i ponosić konsekwencje za swoje czyny i za nadużywanie alkoholu. Bardzo pomagają rozmowy z psychologiem, które postawiły mnie na nogi. Dzięki temu jestem mocniejsza w swoich postanowieniach. Po wyjściu z więzienia mam zapewnioną pracę, zamierzam zajmować się wnukiem oraz moją mamą. Jestem teraz silniejszą kobietą i pragnę z całego serca, aby być trzeźwą osobą- dodaje pani Grażyna.
Mł. chor. Izabela Cudziło, psycholog więzienna w Areszcie Śledczym w Kielcach, mówi, że kobiety chętnie sięgają po wsparcie psychologiczne.
– Bardzo często pojawiają się wątki związane z rodziną i ze stratami jakich doświadczają przebywając w zakładzie karnym. To straty związane z ograniczeniem kontaktu z rodziną. Czasami są to także rozmowy na temat bieżących trudności. Życie w tak dużej grupie kobiet z różnych środowisk jest ogromnym wyzwaniem, a muszę się one dogadywać także między sobą – podkreśla.
Areszt Śledczy w Kiecach może pomieści 1 062 osadzonych.