W każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy. Różne są także sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, limity prędkości czy też wysokość mandatów. Udając się autem w zagraniczną podróż warto więc zapoznać się z zasadami panującymi w kraju, po którym planujemy podróżować.
Francja zachwyca różnorodnością krajobrazów, malowniczymi trasami, zabytkowymi regionami i pulsującymi energią miastami. To jedno z najlepszych miejsc w Europie na letnią podróż samochodem.
Planując jazdę po francuskich drogach – podobnie jak w wielu innych krajach wymienionych w tym przewodniku – należy pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu. W bagażniku powinny znaleźć się: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy oraz nakładki na reflektory, jeśli auto ma kierownicę po prawej stronie.
Planując wjazd do francuskich stref niskiej emisji należy pamiętać o obowiązkowej naklejce ekologicznej Crit’Air. Brak odpowiedniej klasyfikacji na przedniej szybie może skutkować mandatem w wysokości 135 euro.
Limity prędkości we Francji
We Francji obowiązują precyzyjnie określone limity prędkości. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Poza terenem zabudowanym, na drogach dwujezdniowych bez separatora, limit wynosi 80 km/h, a na drogach dwujezdniowych z separatorem – 90 km/h. Na autostradach standardowo można jechać 130 km/h, ale podczas deszczu limit spada do 110 km/h. W przypadku jazdy kamperem lub z przyczepą kempingową dopuszczalne prędkości mogą być niższe. Ograniczenia są również zaostrzane w czasie deszczu lub przy innych niekorzystnych warunkach pogodowych.
Warto pamiętać, że poza obszarem zabudowanym dozwoloną prędkość mogą regulować władze samorządowe. Na pewno warto pilnować dopuszczalnych limitów. Nie tylko ze względu na wysokie mandaty, ale również możliwość utraty prawa jazdy. Policja może bowiem zatrzymać uprawnienia, jeżeli dozwolona prędkość zostanie przekroczona o ponad 30 km/h. Co więcej, przy mandacie funkcjonariusze mogą wymagać zapłaty na miejscu. W innym wypadku może się to skończyć nawet zatrzymaniem dokumentów auta, co uniemożliwi dalszą jazdę.
Telefon i alkohol
Jak w większości europejskich krajów korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione – wyjątek stanowią zestawy głośnomówiące. Warto jednak wiedzieć, że we Francji zakazane jest także używanie słuchawek, w tym bezprzewodowych. Naruszenie tych przepisów wiąże się z mandatem w wysokości 135 euro.
Uważać trzeba też z raczeniem się francuskim winem. Przynajmniej przed wsiadaniem do samochodu. Dopuszczalne stężenie alkoholu we Francji zależy od doświadczenia: u kierowców z prawem jazdy przynajmniej od 3 lat – 0,5 promila, a u kierowców z prawem jazdy do 3 lat – 0,2 promila.
Choć od 2020 roku nie ma już obowiązku posiadania jednorazowego alkomatu w pojeździe, nadal zaleca się jego przewożenie – zwłaszcza jeśli planuje się spożycie choćby symbolicznej ilości alkoholu przed jazdą.
Opłaty za drogi
Poza tym podczas podróżowania po Francji warto pamiętać o opłatach. Pośród sieci autostrad są drogi darmowe, natomiast za przejazd wieloma odcinkami należy uiścić opłatę. W związku z tym, że nie ma winiet, obowiązują opłaty jednorazowe. Koszt przejazdu jest różny w zależności od odcinka i kategorii pojazdu.
Duże problemy może też sprawić poruszanie się w przestrzeni miejskiej, szczególnie w dużych miastach. Zacząć należy od tego, że na francuskich rondach pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Poza tym sami kierowcy często nie używają kierunkowskazów. Oprócz tego przepisy we Francji na pozycji uprzywilejowanej stawiają pieszego, dlatego notorycznie pokonują oni skrzyżowania na czerwonym świetle. W związku z tym podczas poruszania się w miastach warto mocno ograniczyć prędkość i stosować się do zasady ograniczonego zaufania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ZASADY I BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO W EUROPIE
Nie ma przepisów dotyczących ruchu drogowego ani bezpieczeństwa drogowego, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Niektóre przepisy obowiązują jednak we wszystkich krajach UE. W różnych krajach mogą obowiązywać inne przepisy w odniesieniu do takich kwestii jak: maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi (w niektórych krajach nie wolno usiąść za kierownicą nawet po wypiciu minimalnej ilości alkoholu), ograniczenia prędkości na różnego rodzaju drogach i w przypadku różnego rodzaju pojazdów, wyposażenie bezpieczeństwa w samochodach i dla rowerzystów, obowiązek włączania w dzień świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej lub zmiana opon na zimowe.
Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących w krajach UE są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej w zakładce „Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego”.