Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek nowych członków Rady Ministrów, m.in. Radosława Sikorskiego na funkcję wicepremiera, Waldemara Żurka na funkcję ministra sprawiedliwości oraz Andrzeja Domańskiego na funkcje ministra finansów i gospodarki.
Prezydent powołał Radosława Sikorskiego na funkcję wicepremiera, Marcina Kierwińskiego – na ministra spraw wewnętrznych i administracji, Tomasza Siemoniaka – na ministra-koordynatora służb specjalnych, Waldemara Żurka – na ministra sprawiedliwości, Andrzeja Domańskiego – na ministra finansów i gospodarki i Miłosza Motykę – na ministra energii.
Ponadto Andrzej Duda powołał Stefana Krajewskiego – na ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Wojciecha Balczuna – na ministra aktywów państwowych, Jolantę Sobierańską-Grendę – na minister zdrowia, Martę Cienkowską – na minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jakuba Rutnickiego – na ministra sportu i turystyki, Macieja Berka – na ministra nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu oraz Jana Grabca na ministra – członka Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego.
Jednocześnie prezydent odwołał z rządu: szefa MAP Jakuba Jaworowskiego, szefową MKiDN Hannę Wróblewską, szefa MSiT Sławomira Nitrasa, szefa MS Adama Bodnara, szefową MZ Izabelę Leszczynę, szefa MRiRW Czesława Siekierskiego i szefa MRiT Krzysztofa Paszyka.
Odwołane zostały także ministra ds. równości Katarzyna Kotula, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska oraz ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Skład nowego rządu przedstawił w środę premier Donald Tusk, który podkreślił, że porządek, bezpieczeństwo i przyszłość, to trzy kryteria, które powinny rozstrzygać o doborze ludzi i pracach rządu. Dodał, że obecnie potrzebny jest polityczny porządek w kraju „po tym politycznym trzęsieniu ziemi jakim były wybory prezydenckie”.
Po rekonstrukcji liczący dotychczas 26 ministrów konstytucyjnych gabinet Tuska będzie liczył ich 21. W jego skład wejdzie trzech wicepremierów – do szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz szefa MC Krzysztofa Gawkowskiego dołączył szef MSZ Radosław Sikorski. W piątek ma odbyć się pierwsze posiedzenie gabinetu w nowym składzie.
W rządzie PSL będzie miało cztery resorty – to nowe Ministerstwo Energii, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Po trzy resorty będą miały Polska 2050 oraz Nowa Lewica.
Partia Szymona Hołowni zachowała kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Obecnie Marta Cienkowska z Polski 2050, dotychczas wiceministra w MKiDN, pokieruje resortem kultury.
W przypadku Nowej Lewicy nie doszło do żadnych zmian, jeśli chodzi o zwierzchnictwo nad resortami – jej politycy kierują Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.