To może być wspaniała przygoda, ale też pamiątka na całe życie. Muzeum Narodowe w Kielcach poszukuje dzieci, które wcielą się w role małych ambasadorów Muzeum Stefana Żeromskiego w filmiku promocyjnym. Trwa konkurs „Żeromski oczami dziecka”. Jeszcze tylko przez kilka dni, do 28 lipca można wysłać zgłoszenie.
Jak mówi Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, zabawa jest skierowana do dzieci wieku od 3 do 10 lat – tych, które potrafią mówić o ważnych sprawach w sposób szczery, naturalny i wyjątkowy.
– Zachęcamy także rodziców i opiekunów do wspólnego przygotowania filmu z udziałem dziecka. Ma mieć długość maksymalnie 2 minut. W tym nagraniu dziecko może opowiedzieć o sobie w kilku zdaniach, a następnie odpowiedzieć na swój sposób i własnymi słowami na pytania, zadawane przez dorosłego – wyjaśnia.
Sugerowane pytania można znaleźć na internetowej stronie Muzeum Narodowego w Kielcach. Urszula Kinder mówi, że jest na przykład takie dotyczące czytania książek.
– Ale dla nas najistotniejsze pytanie to: „Czy byłeś kiedyś w muzeum, jeśli tak, co ci się tam najbardziej podobało, a gdybyś miał własne muzeum, to jakby ono wyglądało?”. Najważniejsze są: dziecięca szczerość i wyobraźnia. Nie oceniamy jakości technicznej nagrania, liczy się autentyczność, naturalność wypowiedzi, pomysłowość oraz urok osobisty dziecka – podkreśla.
Zgłoszenia można przesyłać do 28 lipca, a potem już tylko czekać na wyniki.
– Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury wybierze 10 dzieci, które wezmą udział w filmie promocyjnym realizowanym w ramach projektu „Żeromski odNowa”, na który Muzeum Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach otrzymało dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich – dodaje Urszula Kinder.
Wydarzenie wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego, jakim jest 2025. Przypomina również o tym, że 28 czerwca minęło 60 lat od dnia otwarcia Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach. Teraz zaczyna się nowa epoka w działalności tego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach, który zostanie zmodernizowany. W ramach projektu będą przeprowadzone prace konserwatorskie, budowlane, a także adaptacyjne w trzech budynkach, mieszczących się przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach: zabytkowej willi dawnego dyrektora gimnazjum, dawnej stróżówce oraz we współczesnym obiekcie konferencyjno-biurowym.
Warto dodać, że Muzeum Narodowe w Kielcach ma już na swoim koncie film promocyjny z udziałem dzieci. Na początku 2024 roku pokazany został obraz „Chodź, pokażę Ci moje muzeum”. W rolę przewodnika wcieliła się dziewczynka w czerwonej sukience, która zagrała bohaterkę pracy Józefa Pankiewicza, dzieła będącego znakiem rozpoznawczym kieleckich zbiorów.
Szczegółowy regulamin konkursu na internetowej stronie Muzeum Narodowego w Kielcach.