Jeszcze w tym roku lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rozpoczną leczenie pacjentów cierpiących na choroby hematologiczne terapią CAR-T. To najnowocześniejsza metoda walki z nowotworami, która będzie pomocna tym chorym, dla których wyczerpały się wszystkie dostępne metody leczenia.
Prof. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wyjaśnia, że terapia CAR-T polega na pobraniu od pacjenta limfocytów i zmodyfikowaniu ich genetycznie, a następnie podanie je choremu. Dzięki temu układ odpornościowy na nowo zacznie widzieć komórki nowotworowe i będzie je zwalczał.
– Powstała technologia, która umożliwia genetyczną modyfikację tego typu limfocytów. Limfocyty CAR-T są właśnie takimi komórkami, które pobieramy od pacjenta a potem poddajemy je przemianom genetycznym.
Terapia CAR-T będzie pomocna w leczeniu najczęstszych chorób hematologicznych, m.in. chłoniaków i ostrych białaczek limfoblastycznych.
– W chwili obecnej komórki CAR-T stosowane są głównie w hematologii. Stosowane są w trzech podstawowych wskazaniach w Polsce. W przypadku chłoniaka rozlanego z dużych komórek B, w przypadku chłoniaka z komórek płaszcza oraz w przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej – dodał prof. Marcin Pasiarski.
W tej chwili trwa rekrutacja pacjentów do tej terapii. Koszt jednej wynosi od miliona do miliona dwustu tysięcy zł. Będzie ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu lekowego.