Pokazy plenerowe, wernisaże, wystawy oraz gala finałowa z udziałem laureatów. Za tydzień rozpoczyna się 27. edycja festiwalu dla projektantów i entuzjastów mody Off Fashion.
Temat tegorocznego konkursu nawiązuje do kolejnych z żywiołów – ognia, mówi Artur Wijata, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.
– Wiemy już o tym, że projektanci bardzo mocno zainspirowali się tym tematem i kolekcje, które przywiozą do Kielc, będą naprawdę bardzo płomienne, ogniste i kreatywne. Ogień to też świetny element scenograficzny i spodziewam się, że będzie królował przez cały festiwal – przekonuje Artur Wijata.

Tytułowy żywioł ma również nawiązywać do zagrożeń związanych z globalnym kryzysem klimatycznym, a także iskry, która ma zapoczątkować realną zmianę. Jak tłumaczy Martyna Krzesimowska, dyrektor korporacyjny Vive Group, organizatorzy zachęcają projektantów, by ci szeroko eksperymentowali m.in. z odzyskiwaniem surowców.
– Off Fashion jest festiwalem, który łączy międzynarodowy charakter z lokalną kulturą. Pozwala uczyć młodych projektantów, że moda cyrkularna (oparta na ponownym wykorzystaniu materiałów red.) niekoniecznie musi być przeszkodą, lecz ciekawym wyzwaniem, które uruchomi jeszcze większe pokłady kreatywności – uważa Martyna Krzesimowska.
Festiwal rozpocznie się 30 czerwca pokazem kolekcji Adriana Lewandowskiego, laureata konkursu z 2024 roku. Wydarzenie odbędzie się przed budynkiem dawnego Archiwum Państwowego, pomiędzy jezdniami al. IX Wieków Kielc, informuje Agata Wojda, prezydent Kielc.
– Off Fashion od pewnego czasu nie jest imprezą zamkniętą w przestrzeniach Kieleckiego Centrum Kultury. W ramach tego festiwalu odbędą się także liczne imprezy w przestrzeni miejskiej oraz specjalny pokaz mody w Ogrodzie Wolności. To miejsce będzie miało okazję zaprezentować swój potencjał do organizacji różnego rodzaju wydarzeń – mówi Agata Wojda.

Kolekcje uczestników konkursu zaprezentuje na wybiegu łącznie ponad sto modelek i modeli. Jak tłumaczy koordynatorka festiwalu, Anna Skuratowicz-Cedro, grupa została wybrana podczas trzech castingów.
– Bardzo nas cieszy, że przy pokazach chcą z nami współpracować nie tylko profesjonaliści, ale też osoby, które fascynują się modą. To dla nas bardzo ważne. Miłe jest też to, że połowa z nich to osoby, z którymi spotykamy się kolejny raz – mówi Anna Skuratowicz-Cedro.
Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 112 projektantów. Półfinałowe pokazy konkursowe zaplanowano na 3 lipca na scenie plenerowej przy Kieleckim Centrum Kultury. Gala finałowa odbędzie się 4 lipca na Dużej Scenie KCK o godz. 19.



















