Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach, które prowadzi Stowarzyszenie „Arka Nadziei” apeluje o nie porzucanie czworonogów. Jak przyznają pracownicy placówki, najtrudniejszą porą roku dla schroniska jest zima, ale także w okresie letnim zdarzają się przypadki porzucania psów lub kotów
Łukasz Belina, pracownik schroniska informuje, że w placówce obecnie znajduje się około 40 psów i około 100 kotów.
– Jeśli chodzi o koty, to schronisko jest przepełnione i cały czas dostajemy zgłoszenia o kolejnych przypadkach porzucenia tych zwierząt. Ta bezdomność się szerzy, dlatego apelujemy o kastrację i sterylizację kotów – mówi Łukasz Belina.
Patryk Walkowiak, pracownik schroniska podkreśla, że decyzja o posiadaniu zwierzęcia powinna być bardzo dokładnie przemyślana.
– Świadomość jeśli chodzi o posiadanie zwierząt rośnie. Jednak nie jest jeszcze na takim poziomie, na jakim powinna być. W ubiegłym roku zgłoszonych zostało 60 tys. porzuconych psów. To wciąż zbyt wiele. Biorąc zwierzę do domu powinno się mieć świadomość, że kiedyś będziemy chcieli na ten wypoczynek wyjechać. Dlatego wcześniej trzeba tak zorganizować wakacje, by pies, czy kot miał podczas naszej nieobecności w domu opiekę. Można poprosić o pomoc rodzinę, znajomych, czy oddać go dla hotelu dla zwierząt – dodał Patryk Walkowiak.
Porzucenie zwierzęcia to przestępstwo. Za ten czyn grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.










