W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością. NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary. Szpital został za to ukarany kolejny raz. Sprawa jest zgłoszona prokuraturze.
W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM większość pacjentów była przyjmowana poza kolejnością – wynika z kontroli, którą przeprowadził w placówce Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrola obejmowała okres od października 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. NFZ ustalił, że lista oczekujących była prowadzona z naruszeniem przepisów prawa, a świadczenia były udzielane niezgodnie z kolejką oczekujących.Rzecznik NFZ Jakub Gołąb powiedział PAP, że z oficjalnych dokumentów, które analizuje NFZ nie wynika, którzy specjaliści traktowali pacjentów priorytetowo. O sprawie została powiadomiona także Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota.Rzecznik zauważył, że szpital został ukarany za to samo po raz drugi. Poprzednia kara została nałożona w 2022 roku, wynosiła ok 50 tys. zł. Kontrola wówczas także wykazała, że 70 proc pacjentów jest przyjmowanych poza kolejnością.