– Zakładam taką opcję, że może nie być wotum – przyznała na antenie Radia Kielce prezydent Kielc Agata Wojda. Podkreśliła przy tym, że nie zamierza dać się ponieść politycznym emocjom.
Kieleccy radni ocenią pracę prezydent miasta podczas sesji w czwartek (25 czerwca). Głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu poprzedzi dyskusja nad raportem o stanie gminy i wystąpienia mieszkańców, którzy jeszcze w środę (24 czerwca) mogą zgłaszać się do ratusza w tej sprawie.
– Ja naprawdę się nie gorączkuję. Nie dlatego, że nie mam pokory, czy nie widzę krytycznych głosów, ale dlatego, że to nie może paraliżować naszego codziennego działania. Miasto ma tak dużo wyzwań przed sobą, jest tak dużo bieżącej pracy i strategicznego działania, że naprawdę dużą nieodpowiedzialnością byłoby przekierowanie swoich głównych zainteresowań w stronę polityczną i referendum. Musimy pracować, bo taką robotę nam powierzyli mieszkańcy – ocenia Agata Wojda.
Nieuzyskanie przez Agatę Wojdę wotum zaufania otwierałoby drogę do organizacji referendum w sprawie jej odwołania.
– Radni mają od dłuższego czasu odwagę prowadzić działania prowadzące w moim mnienaniu do jakiegoś klimatu referendalnego. Ja wielokrotnie o tym mówiłam, wymieniając np. blokowanie budżetu, projektów z funduszy europejskich, blokowanie ustabilizowania finansów miasta, kwestionowanie każdego strategicznego ruchu, który mógłby się w mieście odbyć i dać nam lepsze możliwości działania. To nic innego, jak próba destabilizacji, a ta prowadzi do podnoszenia temperatury sporu politycznego. Wielu radnych patrzyłoby na referendum z dużą przychylnością, ale nikt nie chce wziąć za organizację tego referendum odpowiedzialności – oceniła prezydent Kielc.
Jej zdaniem, wiąże się to także z kalkulacjami politycznymi, bo następstwem nieskutecznie przeprowadzonego referendum mogłoby być także odwołanie rady miasta. Prezydent Kielc przyznaje, że czwartkowa sesja będzie, obok budżetowej, najważniejszą w roku.
– Pewnie też szalenie istotna ze względu na bilans, którego możemy dokonać, bo niedługo półmetek kadencji. Wotum zaufania pokazuje, jak współpraca przebiega na linii radni – prezydent, a wiemy, że ona jest wyboista w kieleckim samorządzie. Emocje w dyskusji publicznej w ogóle sięgają w ostatnich tygodniach sięgają zenitu, więc pewnie wszyscy jesteśmy w jakimś emocjonalnym napięciu. Na pewno ja nie będę chciała tego napięcia podgrzewać i chciałabym, żeby dyskusja o mieście była dyskusją o mieście, a nie o sympatiach, antypatiach i wzajemnych pretensjach. Jest wiele zagadnień, o których powinniśmy dyskutować i współpracować, i mam nadzieję, że jutro będzie przestrzeń, żeby taką dyskusję odbyć – dodała.
Agata Wojda przypomina, że absolutorium jest techniczną oceną wykonania budżetu.
– Jest to ocena o charakterze księgowym, podparta opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, biegłego rewidenta. Tu nie ma pola do politykowania. To jest poddane dość ścisłej, księgowej kalkulacji. Natomiast wotum jest już pewnym elementem wyrażenia opinii – stwierdziła.
Klub PiS liczy 9 radnych, a klub KO – 10 radnych. Pozostali to radni niezrzeszeni i ich głosy zadecydują o udzieleniu Agacie Wojdzie absolutorium i wotum zaufania. Dopytywana, dlaczego jej zdaniem, radni powinni ją poprzeć, Agata Wojda wymienia aktualne inwestycje i plany inwestycyjne.
– Pewnie nie wszystkie efekty jeszcze widać, ale będę mówić o dwóch obszarach: o strategicznych działaniach, które wymagają zmian systemowych, czego efekty zobaczymy częściowo w tej, częściowo w przyszłej kadencji. Będę też mówić o istotnym kierunku, który zasypuje deficyty, jakie były w mieście dotyczące rozwoju gospodarczego, tworzenia terenów inwestycyjnych, wysokiej jakości powierzchni biurowych, impulsu gospodarczego. To są też rzeczy które wynikają z bieżącego podnoszenia jakości usług publicznych. To np. remonty nakładkowe, remonty chodników, placów zabaw, duża progresja w wykorzystaniu środków unijnych. To inwestycje, na które mieszkańcy czekali latami, jak rewitalizacja Doliny Silnicy, Parku Miejskiego i stawu w Parku Miejskim, Placu Wolności – wymieniała.
Sesja absolutoryjna kieleckiej rady miasta rozpocznie się w czwartek (25 czerwca) o godz 9.00.









