Mają już działkę, pozyskali pieniądze na koncepcję architektoniczną, teraz chcą wybudować swoją siedzibę. Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Kielcach przymierzają się do budowy nowego obiektu przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach.
Na ostatniej sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego radni zgodzili się na przekazanie 200 tys. zł na przygotowanie koncepcji architektonicznej nowego obiektu, co otwiera możliwość realizacji inwestycji.
Major Łukasz Tokarz, komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach przekonywał radnych na sesji o potrzebie stworzenia nowej siedziby funkcjonariuszy, ponieważ dziś takiej w województwie świętokrzyskim w przeciwieństwie do innych regionów nie ma.
– Placówka Straży Granicznej dziś jest zlokalizowana na II piętrze Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przy ulicy Kusocińskiego. Wielkość użytkowanych pomieszczeń stała się niewystarczająca. Tymczasem Karpacki Oddział Straży Granicznej w 2024 pozyskał nieruchomość położoną po sąsiedzku na ulicy Kusocińskiego. Planujemy na tym terenie budowę nowej siedziby, w której będzie mogło znaleźć zatrudnienie nawet 150 osób – mówi.

Dziś Placówka Straży Granicznej w Kielcach zatrudnia około 1/3 tej liczby. Komendant mówi, że zadań nie brakuje, dlatego wzmocnienie kadry byłoby uzasadnione.
– Straż Graniczna to przede wszystkim działalność związana z nielegalną migracją, przemytem ludzi, narkotyków i wyrobów akcyzowych. Dokonujemy też m.in. kontroli legalności zatrudnienia, pobytu, prowadzimy konsultacje wizowe – zadań jest naprawdę wiele – podkreśla.
W planach jest utworzenie dwukondygnacyjnego obiektu, co najmniej z kilkunastoma miejscami parkingowymi i garażami podziemnymi, które mogłyby stanowić także miejsca schronienia. Komendant Łukasz Tokarz mówi, że budynek ma być solidny i nowoczesny.
– W skład placówki będą wchodziły pomieszczenia administracyjne, budynek warsztatowo-garażowy, magazynowy, część przeznaczona dla funkcjonariuszy do wykonywania czynności służbowych i pomieszczenie dla osób zatrzymanych. Dziś takiego nie posiadamy, korzystamy z przychylności policji – mówi.
Wstępny szacunek kosztów inwestycji to ok. 45 mln zł. Budowa siedziby placówki została zgłoszona w planach inwestycyjnych Straży Granicznej. W optymistycznej perspektywie – obiekt może powstać w 2030 roku.













