Szpitale z pięciu powiatów – pińczowskiego, buskiego, kazimierskiego oraz dwóch z województwa małopolskiego: miechowskiego i proszowickiego, postanowiły połączyć siły. Podpisano porozumienie o współpracy, które ma sprawić, że leczenie będzie szybsze, lepiej zorganizowane i bardziej dostępne. Tego typu międzyregionalna współpraca w ochronie zdrowia ma charakter pionierski w skali kraju.
Pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Powiatowego w Pińczowie, Bartosz Straszak, podkreśla, że porozumienie ma przede wszystkim służyć odpowiedzialnemu zarządzaniu systemem ochrony zdrowia w regionie.
– Ma przede wszystkim doprowadzić do optymalizacji kosztów funkcjonowania szpitali, zwłaszcza w obszarze zakupów. Planujemy tworzenie wspólnych grup zakupowych, wzajemne udostępnianie specjalistycznego i kosztownego sprzętu medycznego, a także wspólne ubieganie się o środki unijne i dotacje celowe. Równie ważna jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między placówkami – podkreśla Bartosz Straszak.

Starosta buski Jerzy Kolarz mówi, że porozumienie przewiduje również możliwość korzystania ze specjalistycznego sprzętu znajdującego się w poszczególnych placówkach. Każdy ze szpitali dysponuje innym zapleczem diagnostycznym i specjalistycznym wyposażeniem. Porozumienie umożliwia wzajemne korzystanie z dostępnych zasobów. Jeśli w jednym ze szpitali brakuje odpowiedniego urządzenia, pacjent będzie mógł zostać skierowany do placówki, która takim sprzętem dysponuje.
– Dla pacjentów najważniejszą korzyścią będzie szybsza diagnostyka. Jeśli w którymś ze szpitali nie ma odpowiedniego sprzętu, często trzeba czekać na badania w innych ośrodkach. Dzięki temu porozumieniu pacjent szybciej otrzyma diagnozę, a lekarze będą mogli wcześniej podjąć decyzję o dalszym leczeniu – mówi Jerzy Kolarz.

Starosta kazimierski Jan Nowak wskazuje, że współpraca jest szczególnie istotna dla mniejszych szpitali, które nie posiadają pełnego zakresu specjalizacji.
– Szpital w Kazimierzy Wielkiej nie jest placówką pełnoprofilową, dlatego musimy współpracować z innymi szpitalami w zakresie specjalizacji, których u nas nie ma. To także silniejsza pozycja w rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia przy podpisywaniu kontraktów, wymiana doświadczeń, wspólne szkolenia personelu oraz standaryzacja usług medycznych – podkreśla Jan Nowak.
To pierwszy tego typu projekt współpracy szpitali powiatowych z dwóch województw. Jego uczestnicy liczą, że stanie się on początkiem trwałego partnerstwa i wzorem dla podobnych inicjatyw w innych regionach kraju.










