Problem niewykoszonych ulic, chodników oraz zarośniętych pasów drogowych w Kielcach to temat, na który zwracają uwagę słuchacze Radia Kielce.
Jednym z takich miejsc są dwa przejścia dla pieszych na ulicy Wojska Polskiego, w okolicy ronda Czwartaków. Zbyt wysoko rosnące krzewy powodują, że kierowcy mają utrudnioną widoczność, co stwarza realne zagrożenie na drodze.
Kielczanie, z którymi rozmawiał nasz reporter zauważają problem.
– Wysoka trawa stwarza niebezpieczeństwo, ogranicza widoczność, w każdej chwili może ktoś wyjść zza takiego miejsca – mówi jeden z taksówkarzy.
– To duży problem, na przykład, gdy udajemy się w okolice bazarów. Tam jest takie miejsce, gdzie się skręca w prawo i jest tak zarośnięte w pasie drogowym pomiędzy ulicami, że człowiek nie jest w stanie zauważyć osoby, która przechodzi przez pasy, bo te krzewy zasłaniają widoczność – podkreśla.
Kierowca dodaję, że żywopłoty mogłyby rosnąć, ale należy je systematycznie skracać.
– Jeżeli byłyby podcięte, byłaby o wiele lepsza widoczność, a tak czasami nie widzi się ulicy w ogóle. I stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych, gdyż ich po prostu nie widać – zaznacza.

Marcin Januchta, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, zapewnia, że instytucja reaguje na wszystkie zgłoszenia dotyczące niewykoszonych ulic, chodników oraz zarośniętych pasów drogowych.
– Jesteśmy odpowiedzialni za koszenie traw nie tylko przy przejściach dla pieszych, ale i w pasach drogowych. Takie działania realizujemy z pomocą Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, które to zadanie realizuje zgodnie z przyjętym harmonogramem. Ale niezależnie od tego, w sytuacjach takich, gdy trawa za mocno wyrosła i stwarza zagrożenie na tego rodzaju zgłoszenia oczywiście reagujemy. Pracownicy MZD jeżdżą po mieście i sprawdzają swoje sektory, w jakim one są stanie – zaznacza.
Marcin Januchta dodaje, że pracownicy MZD nie są w stanie natychmiast wszędzie dotrzeć.
– Miasto jest cały czas monitorowane, natomiast nie jest tak, że my w każdej sekundzie dnia możemy być we wszystkich miejscach, dlatego też jeżeli są takie punkty, gdzie rzeczywiście jest wymagana nasza interwencja, bardzo prosimy o kontakt z nami, bądź telefoniczny, bądź wysyłając taką informację na adres mailowy – zachęca.
Zgłoszenia dotyczące niewykoszonych traw przy przejściach dla pieszych i w pasach drogowych można zgłaszać mailowo poprzez Biuro Obsługi Interesanta: boi@mzd.kielce.pl lub skorzystać z aplikacji Ulepszamy Kielce, wówczas informacja wraz ze zdjęciem również trafi do Miejskiego Zarządu Dróg.















