Blisko 175 tysięcy uczniów świętokrzyskich szkół rozpoczyna w piątek (26 czerwca) wakacje.
Po dwumiesięcznej przerwie, od września czekają nich nowości w ramach wprowadzanej reformy oświaty „Kompas Jutra”, powiedziała na antenie Radia Kielce wiceminister edukacji Paulina Piechna–Więckiewicz.
– Od września do szkół wchodzą nowe przedmioty, czyli edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska, ale też nowe podstawy programowe wychowania fizycznego. To był też kolejny rok, który dedykowaliśmy profilaktyce i zdrowiu. Polskie dzieci muszą więcej ćwiczyć, być bardziej aktywne fizycznie, ale ważne, żeby czerpały z tego przyjemność, bo chodzi o ich zdrowie – zaznaczyła wiceminister edukacji.
Paulina Piechna–Więckiewicz przypomniała, że edukacja zdrowotna od września będzie obowiązkowa. Dotychczas nie był to obowiązek, a uczęszczał na nią co trzeci uczeń w kraju. Zdaniem wiceszefowej resortu edukacji to nie jest liczba zadowalająca.
– Jestem rozczarowana takim wynikiem, ale jest to ważny przedmiot. Edukacja zdrowotna, która wchodzi obowiązkowo do szkół od września poza komponentem zdrowia seksualnego, jest odpowiedzią na apele ekspertów, lekarzy, tych wszystkich osób, które zajmują się zdrowiem m.in. dzieci i młodzieży, ale w ogóle zdrowiem Polaków od lat – zwraca uwagę.
Wiceminister edukacji odniosła się również do dyskusji dotyczącej likwidacji biało-czerwonego paska na świadectwach. Zaznaczyła, że resort nie ma na razie takich planów.
Od września 2026 roku wchodzą w życie nowe podstawy programowe wychowania przedszkolnego oraz klas 1 – 4 szkoły podstawowej. Zmiany kładą nacisk na praktyczne wykorzystanie wiedzy oraz rozwijanie sprawczości uczniów. Kolejne roczniki będą obejmowane zmianami w następnych latach.
W całym kraju wakacje rozpoczyna blisko 5 milionów dzieci i młodzieży.









