Wysokie temperatury nie odpuszczają. W niedzielę (28 czerwca) dla większości kraju, w tym dla województwa świętokrzyskiego, obowiązuje najwyższy alert trzeciego stopnia przed upałem. IMGW informuje, że w naszym regionie temperatura może sięgnąć 39 stopni Celsjusza.
Wysokie temperatury powietrza mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób w podeszłym wieku oraz cierpiących na przewlekłe schorzenia – ostrzegają lekarze. Długotrwałe przebywanie na słońcu i zbyt małe nawodnienie mogą doprowadzić do przegrzania organizmu, a w skrajnych przypadkach do udaru cieplnego.
Prof. Beata Wożakowska–Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii informuje, że objawem udaru cieplnego może być m.in. szybkie oddychanie, czy szybkie bicie serca.
– Mogą to być bóle, zawroty głowy, niepokój, dezorientacja w otoczeniu, ale również uczucie osłabienia, zaczerwieniona skóra, gorąca skóra, czyli objawy, które nie są może bardzo specyficzne, ale jeżeli występują nagle po nasłoneczniu lub w jego trakcie, to powinny nas zaniepokoić – mówi specjalistka.
W przypadku podejrzenia udaru cieplnego należy zadzwonić po pogotowie – podkreśla prof. Beata Wożakowska–Kapłon.
– Taka osoba powinna być przeprowadzona lub przeniesiona do zaciemnionego miejsca, z niską temperaturą. Poszkodowanego należy okładać nawet lodem i na pewno skorzystać z pomocy medycznej – dodała prof. Beata Wożakowska – Kapłon.
W ubiegłym roku w regionie świętokrzyskim z pomocy lekarza skorzystało ponad 100 pacjentów, u których doszło do przegrzania organizmu.










