Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze otworzył dziś dwie nowe izby przyjęć, dwa oddziały chorób płuc i gruźlicy oraz Dział Badań Czynnościowych Układu Oddechowego. To efekt budowy nowego pawilonu dla Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc i przebudowy istniejących budynków szpitala.
Realizowana inwestycja cieszy Youssefa Sleimana, dyrektora lecznicy, który podkreśla, że dziś jest to szpital na miarę XXI wieku.
– Pod względem infrastruktury mamy jeden z najlepszych oddziałów pulmonologicznych. Poprawią się warunki leczenia pacjentów, ale także pracy kadry medycznej. Każda z sal jest wyposażona w węzeł sanitarny, sale są małe 1,2,3 i 4-osobowe. Po zakończeniu inwestycji w szpitalu będzie więcej o 39 łóżek. Teraz razem z łóżkami alergologicznymi mamy 151. Potem (w połowie 2022 roku) będzie 180 pulmonologicznych oraz 15 alergologicznych – wylicza.
Poprawie uległy nie tylko warunki lokalowe, ale także sprzętowe.
– W tej chwili mamy najnowocześniejszy sprzęt, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie pacjentów pulmonologicznych. Liczymy, że będziemy mieli więcej personelu. Obecnie to nasza największa bolączka. Na szczęście widzimy, że coraz więcej osób jest zainteresowanych kształceniem się w zakresie chorób płuc, ale to wciąż za mało w zestawieniu z naszymi ambicjami i planami na przyszłość związanymi z leczeniem pacjentów – zaznacza dyrektor.
Szef lecznicy w Czerwonej Górze wyjaśnia, że oddana w środę do użytku inwestycja jest częścią większego, dwuetapowego projektu.
– Etap pierwszy to była budowa nowego pawilonu, gdzie będzie Izba Przyjęć Pulmonologiczna i Dział Badań Czynnościowych Układu Oddechowego na parterze, dwie części zakaźne oddziałów I i II na drugim piętrze oraz II Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy na trzecim piętrze. W ramach projektu oddziały i działy zostały częściowo wyposażony w sprzęt medycznym komputerowy i meble – wymienia.
Dodaje, że kolejny etap trwa, bo przebudowa szpitala jeszcze się nie zakończyła.
– Trwają m.in. prace w segmencie A. Na wyposażenie czeka nowo wybudowane Laboratorium Prątka Gruźlicy. Pierwsze piętro w segmencie A szpitala jest przebudowywane z dostosowaniem tamtejszej infrastruktury do potrzeb nowego Oddziału III Chorób Płuc oraz Działu Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania. Tę część mam nadzieję zakończymy do końca połowy tego roku – wyjaśnia.
Rozwój lecznicy chwali świętokrzyski poseł Krzysztof Lipiec, zwraca uwagę na wysoką jakość świadczonych w niej usług medycznych.
– Dzisiaj to, czego jesteśmy świadkami, to jest rzecz niezwykła. Czekamy na jeszcze jedną procedurę, która tutaj zostanie uruchomiona, o którą pan dr Youssef Sleiman tak skutecznie zabiegał. Udało się w sejmiku województwa świętokrzyskiego doprowadzić do tego, żeby tutaj ludzie, którzy chorują na raka płuc, byli leczeni chemioterapią. Jestem pełen uznania dla całej kadry medycznej, dla pana dyrektora – zaznaczył.
O nowych wyzwaniach, które stoją przed lecznicą, mówił senator Krzysztof Słoń.
– Bardzo dobrze, że zainwestowano w wyposażenie i w nowoczesny sprzęt. To przyczyni się do poprawy tak zwanej bazy łóżkowej, ale przed wszystkim da możliwość leczenia pacjentów borykających się z chorobami układu oddechowego. W tej sytuacji, w jakiej teraz się znaleźliśmy, cenne jest każde łóżko, bo przecież będziemy musieli się zaopiekować chorymi uchodźcami, a zatem taka placówka na obecne czasy jest ogromnie potrzebna – podkreślił.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze jest jednostką prowadzącą przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Wicemarszałek Marek Bogusławski zaznaczył, że warto inwestować w takie lecznice, jak ta w Czerwonej Górze.
– Jako zarząd województwa świętokrzyskiego staramy się, żeby doposażać nasze placówki w najnowocześniejszy sprzęt, żeby pacjent był diagnozowany i leczony na jak najwyższym poziomie – powiedział.
W podobnym tonie wypowiadała się wicemarszałek Renata Janik.
– Wartość tej inwestycji jest ogromna, stąd samorząd województwa przeznaczył na ten cel 5 mln zł – wyliczyła.
Budowa Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc wraz z zakupem wyposażenia i sprzętu medycznego kosztowała prawie 45 mln zł, z czego dofinansowanie unijne i z budżetu państwa wyniosło ponad 70 proc.