Zmodernizowany piec łukowy do topnienia staliwa został uruchomiony w odlewni Chemar S.A. Spółka należy do Agencji Rozwoju Przemysłu, która pokryła koszty związane z tym przedsięwzięciem.
Piec został uruchomiony w 1961 roku i przez dziesiątki lat nie przeszedł gruntownego remontu. To doprowadziło do wyłączenia go z produkcji na przełomie 2018/2019 roku. Od tego czasu zakład korzystał z trzech mniejszych urządzeń.
– Teraz zwiększy się nasza produkcja – przyznaje Mariusz Gajowiec, prezes Odlewni Chemar S.A.
– W 2020 roku agencja podjęła decyzje o rozpoczęciu procesów inwestycyjnych. Najważniejszym elementem tych działań była modernizacja pieca łukowego, który jest „sercem” zakładu – dodaje.
Temperatura w piecu sięga 3-5 tys. stopni Celsjusza. Pod wpływem wysokiej temperatury następuje proces topnienia metalu, a następnie dzięki uzyskaniu odpowiednich parametrów staliwo wprowadza się do przygotowanych uprzednio form. Po ostygnięciu uzyskiwany jest odlew, który m.in. trzeba oczyścić i poddać obróbce. Sam piec waży ok. 6 ton.
Odlewy są wykorzystywane m.in. w budownictwie, branży energetycznej i przemyśle maszynowym. Tworzone są z nich koła do suwnic oraz elementy pomp i kruszarek.
Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A. informuje, że od 2019 roku agencja jest zaangażowana w restrukturyzację Chemaru. – Zainwestowaliśmy 16 mln zł., z czego modernizacja pieca łukowego wyniosła 3-4 mln zł – zauważa.
Chemar rozpoczął produkcję odlewniczą we wrześniu 1954 roku.