Wczesna wiosna to czas na zalesienia gruntów porolnych. O szczegółach mówi leśnik Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule.
– Należy odróżnić zalesienie od odnowienia lasów. Odnowienie to obsadzanie drzewami terenów, z których drzewa zostały wycięte w wyniku prowadzenia gospodarki leśnej. Zalesianie to nasadzanie drzew na terenach rolnych.
Działka, którą rolnik chce zalesić, musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy z lasem – wtedy szerokość gruntu nie ma znaczenia. Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Plan zalesienia powinien być sporządzony przy uwzględnieniu stanu faktycznego gruntu przeznaczonego do zalesienia lub gruntu z sukcesją naturalną, którego granice są oznakowane w terenie.
Powinien też uwzględniać zalesienie składające się z mieszanki gatunków drzew, która obejmuje przynajmniej 10 proc. drzew liściastych na obszar lub minimalnie trzy gatunki lub odmiany drzew, z których najrzadsze pokrywają przynajmniej 10 proc. obszaru.
Grunty przeznaczone do zalesienia powinny być położone poza obszarami Natura 2000, rezerwatów przyrody, parków narodowych czy krajobrazowych lub ich otulin.
W naszym regionie sadzonki drzew można kupić w szkółkach prowadzonych przed wszystkie nadleśnictwa. W większości sadzonki są przeznaczane na potrzeby własne nadleśnictwa, ale można też indywidualnie je kupić. Najpopularniejsze gatunki to sosna i jodła, ale także buk, dąb czy modrzew. Co ważne, przy odnowieniu lasów, ale także przy zalesieniu, ważne jest, aby zachować równowagę biocenotyczną, czyli nie prowadzić monokultury leśnej.
Innym sposobem na prowadzenie nasadzeń drzew są nasadzenia śródpolne. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że pierwszego czerwca rozpocznie się nabór wniosków o pomoc na tworzenie zadrzewień śródpolnych.
Program skierowany jest do rolników oraz jednostek samorządu terytorialnego w celu założenia zadrzewień o powierzchni 100 arów do pół ha i szerokości nie większej niż 20 m.
Zadrzewienia takie możliwe będą do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane będą gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału) – informuje ARiMR.
W zależności od nachylenia terenu, pomoc na założenie zadrzewienia wyniesie od 10 892 zł/ha do 13 664 zł/ha. Dodatkowo, beneficjenci będą mogli otrzymać wsparcie na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny.
Zadrzewienia w ramach PROW uprawnione do płatności bezpośrednich
Jak informuje Agencja, zadrzewienia założone w ramach PROW 2014-2020 będą uprawnione do płatności bezpośrednich. W planach jest również wprowadzenie wsparcia (w ramach ekoschematów tj. przyszłych płatności I filara WPR związanych z praktykami podejmowanymi na rzecz ochrony środowiska i klimatu) na utrzymanie tych zadrzewień.
Uruchomienie naboru stworzy nowe zadrzewienia śródpolne, które stanowić będą element krajobrazu z zachowaniem bioróżnorodności obszarów rolnych i bazy pokarmowej m.in. dla ptaków i owadów zapylających. Zadrzewienia wspomogą utrzymanie równowagi ekologicznej, odegrają też rolę dla produkcji rolnej.
Więcej na stronie ARiMR.