Kwestia koordynacji i organizacji skutecznej pomocy uchodźcom z Ukrainy była głównym tematem spotkania władz Kielc z przedstawicielami organizacji pozarządowych, działających w stolicy województwa świętokrzyskiego. W dyskusji wzięło udział kilkadziesiąt osób zaangażowanych w pomoc potrzebującym.
Jak informuje zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór, wymiana informacji i koordynacja działań w ramach pomocy dla Ukrainy jest niezwykle istotna, aby wsparcie skutecznie docierało w miejsca, gdzie jest to najbardziej potrzebne.
– Naszym celem we współpracy ze społecznikami i stowarzyszeniami jest ograniczenie chaosu informacyjnego oraz udzielanie jak najbardziej konkretnej pomocy. W związku z tym, tego typu spotkania są strzałem w dziesiątkę. Ponadto, z dnia na dzień uchodźców jest coraz więcej. Wiemy, że w najbliższej przyszłości staniemy przed wyzwaniem zapewnienia najmłodszym m.in. opieki szkolnej, a dorosłym możliwości znalezienia pracy. Jesteśmy na etapie tworzenia odpowiednich rozwiązań – dodaje.
Bożena Szczypiór zaznacza, że władze Kielc angażują się także w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zostali w swoim kraju. W ubiegłym tygodniu miasto wysłało do Winnicy transport z najbardziej potrzebnymi artykułami.
– Przy tak dużej skali potrzeb jak również ich różnorodności, koordynowanie wsparcia jest w tej chwili bardzo potrzebne – mówił ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.
– Możliwość łatwego odszukania i dotarcia do informacji pierwszej potrzebny jest szczególnie ważna dla uchodźców przybywających do regionu, którzy potrzebują prostych i jasnych komunikatów w języku ukraińskim. Także dla wolontariuszy i osób zaangażowanych w pomoc, sprawny kanał przepływu informacji jest niezbędny – ocenia.
Sławomir Cedro z Kieleckiego Banku Żywności zaznaczył, że niezwykle potrzebne jest również usystematyzowanie spontanicznej pomocy jaką okazują mieszkańcy.
– W tym momencie jako Kielecki Bank Żywności, ze względu na nasze możliwości magazynowe pełnimy rolę swego rodzaju centrum logistycznego dla całego kraju. Słyszałem, że zmierzają do nas transporty z Niemiec, czy Francji. Obecnie zajmujemy się także przepakowywaniem żywności i wysyłaniem jej w inne rejony Polski. Na bieżąco pomagamy także Ukraińcom goszczącym na terenie Kielc i całego województwa – wyjaśnia.
W trakcie dyskusji władze miasta zapowiedziały m.in. stworzenie specjalnej zakładki na stronie internetowej ratusza w języku polskim i ukraińskim, która będzie zawierała wszelkie niezbędne informacje zarówno dla potrzebujących uchodźców, jak i osób oraz stowarzyszeń angażujących się w pomoc dla Ukraińców. Miasto zapewnia, że w miarę rozwoju sytuacji i potrzeb, zamierza organizować podobne spotkania z przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.