Dwie duże wystawy czasowe, trzy wystawy plenerowe, 12 ekspozycji w Galerii Małej, spacery historyczne, konferencje naukowe i prezentacje kultur – m.in. te propozycje znalazły się w planach Muzeum Historii Kielc na 2022 rok.
Dyrektor instytucji, Grzegorz Maciągowski zapowiada, że zainteresowani mogą liczyć na dużą różnorodność.
– Zaplanowaliśmy co najmniej 70 spotkań muzealnych. Dynamika, jeśli chodzi o wykłady, prelekcje, wykłady monograficzne, będzie bardzo duża. Ten plan jest podobny do tego, co działo w latach ubiegłych, ale został zmodyfikowany. Wprowadziliśmy kilka nowych elementów. Będziemy zapraszać kielczan również do nas, do poradni muzealnej – wymienia.
O chorobach i zdrowiu w Kielcach i w regionie
Na 1 kwietnia zaplanowano wernisaż pierwszej z dwóch dużych wystaw czasowych. Będzie nosiła tytuł: „Zaraza. O chorobach i zdrowiu w Kielcach i w regionie”. Za jej przygotowanie odpowiada dr Barbara Kasprzyk-Dulewicz. Wyjaśnia, że jest to historia, która nie jest ani łatwa, ani przyjemna, ale jest niezwykle pouczająca.
– Myślę, że po dwóch latach, od kiedy sami borykamy się z pandemią, warto pokusić się o taką refleksję na temat przeszłości. Wystawa będzie łączyła w sobie wątki z naszej historii, ale też z teraźniejszości. Głównym celem, który nam przyświecał w momencie pracy koncepcyjnej, była chęć pokazania, że powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że żyjemy w dobrych czasach, że to co się działo 100 lat temu nie przystaje do tego, co mamy dzisiaj. Pokażemy, jak kiedyś ludzie walczyli z zarazami – zapowiada.
Z kolei na sierpień zaplanowana jest druga, duża wystawa czasowa „Kielce – Kelc. Dzieje społeczności żydowskiej”.
– Będziemy chcieli pokazać, że wątek żydowski w Kielcach to nie tylko pogrom – mówi Leszek Dziedzic.
– Pogrom to był tylko epizod. Nie najważniejszy, ale najbardziej znany, nagłośniony, ale nie najważniejszy. Chcemy pokazać życie Żydów w Kielcach, w mieście wielokulturowym – mówi.
Okazją do pokazania tej ekspozycji jest przypadająca w tym roku 180. rocznica lokalizacji Żydów w Kielcach oraz 80. rocznica likwidacji getta żydowskiego w mieście.
Apel do kielczan
W związku z tymi planami, muzeum prosi kielczan o udostępnianie pamiątek związanych z kieleckimi Żydami: fotografii, dokumentów, przedmiotów liturgicznych i rytualnych oraz z życia codziennego.
Marcin Kolasa – kierownik działu gromadzenia i dokumentacji MHK dodaje, że do muzealnych zbiorów trafiły fotografie znalezione na terenie getta żydowskiego.
– Nawiązaliśmy też współpracę z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, przekazując im skany tych fotografii, licząc, że trafią do międzynarodowej bazy i dzięki temu uda się rozpoznać osoby, które są na tych zdjęciach. Pracują nad nimi nie tylko nasi pracownicy, ale także historycy z regionu – wyjaśnia.
Marcin Kolasa dodaje, że ubiegły rok pod względem eksponatów, które trafiły do muzeum był bardzo owocny. Zbiory powiększyły się o 453 pozycji inwentarzowych, a w przeliczaniu na eksponaty było ich 5317.
Kierownik działu gromadzenia i dokumentacji prosi kielczan o pomoc także przy tworzeniu wystawy, planowanej na 2023 rok. Będzie to ekspozycja biograficzna, poświęcona kieleckiej malarce i graficzce, Jadwidze Trzcińskiej. Muzeum wciąż poszukuje fotografii, dokumentów, obrazów, grafik, rysunków, artykułów, katalogów wystaw, relacji, wspomnień związanych z artystką i jej rodziną.
Historia dawna i ta bardziej współczesna
Muzeum Historii Kielc nadal będzie prowadziło również działalność edukacyjną. Oprócz oferty skierowanej do dzieci i młodzieży szkolnej, jest też wiele wydarzeń adresowanych do dorosłych. Jak wyjaśnia Krzysztof Myśliński, kierownik działu edukacji i promocji, to chociażby bogata oferta popołudniowych spotkań, odbywających się w środy.
– Mimo spadku frekwencji, nie rezygnujemy z ciekawej oferty, nawet ją poszerzyliśmy, wzbogaciliśmy o kilka nowych pomysłów, jak na przykład letnie spacery przewidziane nie tylko dla mieszkańców Kielc, ale także dla przyjezdnych, po centrum miasta, by ich z nim zapoznać. Będą także spotkania w ramach cyklu „Gość w muzeum” – wymienia.
Muzeum Historii Kielc będzie też inicjować i koordynować działania, które będą się koncentrować wokół najnowszej historii miasta, po 1945 roku.
– Podjęliśmy również prace nad stworzeniem internetowego słownika biograficznego kielczan, który będzie mógł być stale rozbudowywany. Pracujemy nad biogramami kieleckich radnych z XIX wieku i XX wieku, do 1939 roku. Pierwsza grupa powinna zostać umieszczona w Internecie do końca roku – informuje dr Paweł Wolańczyk.
Działania skierowane do uchodźców z Ukrainy
W planach Muzeum Historii Kielc znalazły się także działania skierowane do uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali w Kielcach i regionie. Będą to m.in. spacery po Kielcach z udziałem tłumacza języka ukraińskiego oraz warsztaty edukacyjne i twórcze dla rodzin z dziećmi.