W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Umożliwia ona obywatelom tego kraju uciekającym przed wojną m.in podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji czy zapewnienie opieki zdrowotnej.
Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że w tej kwestii wszystkie ugrupowania parlamentarne mają jeden wspólny cel – aby ta ustawa była uchwalona jak najszybciej.
– Według mnie, ta ustawa zawiera najważniejsze kwestie dotyczące rozwiązania wszystkich problemów związanych z uchodźctwem z Ukrainy. Cały czas jednak będziemy monitorować sytuację i jeśli pojawią się kwestie wymagające dopracowania, to ustawa będzie nowelizowana. Generalnie jednak już w tym pakiecie przepisów, kwestie rynku pracy, oświaty, służby zdrowia czy polityki społecznej zostały uregulowane. Jestem przekonany, że te rozwiązania usprawnią przyjmowanie uchodźców z Ukrainy – dodaje.
Poseł Marzena Okła Drewnowcz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że przepisy zawarte w projekcie ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy idą w dobrym kierunku, choć w pewnych kwestiach mogą być niewystarczające.
– Jest bardzo dużo znaków zapytania, dotyczących m.in. wysokości rekompensaty dla przedsiębiorców i osób fizycznych udzielających wsparcia uchodźcom wojennym. Zobaczymy jaki będzie ostateczny kształt tych przepisów. Ogólnie jest to ustawa potrzebna, ponieważ obecnie mamy wiele problemów wymagających pilnego uregulowania – twierdzi parlamentarzystka.
Zdaniem posła Krzysztofa Bosaka, świętokrzyskiego parlamentarzysty Konfederacji, niektóre rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy są zbyt daleko idące.
– O ile nikt z nas nie ma zastrzeżeń co do pomagania uchodźcom ukraińskim, o tyle nadawanie im wszelkiego rodzaju praw, w zasadzie tożsamych z prawami obywatelskimi Polaków, bez jednoczesnego ponoszenia tych samych obowiązków, i tworzenie wrażenia bezterminowości ich pobytu jest w naszej ocenie dosyć niebezpieczne. Wydaje się, że rząd, dając wszystko na start, bo mówimy tutaj i o ochronie zdrowia, szkołach, uczelniach a także włączeniu we wszelkie obywatelskie procedury administracyjne poprzez numer PESEL, a nawet prowadzenie działalności gospodarczej, zawęża sobie pole manewru do wykonania jakiegokolwiek drugiego kroku – ocenia.
Krzysztof Bosak, zaznacza, ze w tej chwili priorytetem rządu powinno być zapewnienie doraźnego bezpieczeństwa dla uchodźców z Ukrainy. Jak zaznacza, na ten moment koło poselskie Konfederacji nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji, jak zagłosuje w sprawie tej ustawy.
Drugie czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy ma się odbyć jutro o 9.00.